پرهیز از قرار گرفتن در معرض تشعشعات

آثار زیانبار تشعشعات عاملی شناخته شده در ابتلا به سرطان بوده و تلفن همراه یکی از عوامل بالقوه ی خطرناک معرفی شده است. البته لازم به ذکر است که تاکنون هیچ مدرکی علمی معتبری که حاکی از ارتباط مستقیم استفاده از تلفن های همراه با بروز سرطان مغز، اعصاب یا دیگر سرطان های سر و گردن باشد در دست نیست. در هر حال و به منظور حفظ احتیاط بهتر است توصیه های زیر را به کار ببندید:

  • از هندزفری یا هدست هایی استفاده کنید که انتشار امواج تلفن های همراه را کمتر می کند.
  • هنگام صحبت با تلفن همراه آن را دور از بدن تان نگه دارید.
  • به جای صحبت با تلفن همراه پیامک بفرستید.
  • مواقعی از تلفن همراه استفاده کنید که آنتن دهی آن کامل است وقتی تنها یک یا دو خط آنتن پر است از صحبت خودداری کنید.
  • از محافظ ضد اشعه ی امواج تلفن همراه (برچسب هایی که به منظور کاهش میزان برخورد امواج به بخش های مشخصی از تلفن همراه چسبانده می شود) استفاده نکنید. وجود این برچسب ها سبب افت کیفیت تماس و در نتیجه انتشار بیشتر امواج زیانبار خواهد بود.

از خطرناک ترین و در عین حال ناشناخته ترین منابع خطر، گاز رادیواکتیو بی رنگ، بی بو و بی طعم رادون است که در نتیجه ی تجزیه ی طبیعی اورانیوم موجود در سنگ و خاک در هوا منتشر می شود. گاز رادون هر ساله جان صدها نفر را می گیرد. در کشور آمریکا محقط داخل خانه ها را قبل فروش از نظر وجود گاز رادون بررسی می کنند زیرا امکان تعدیل گاز رادون به منظور کاهش خطر وجود دارد. انجام آزمایشات لازم برای تعیین سطح بیش از اندازه ی رادون حتی در آپارتمان های طبقات پایین تر نیز الزامی است. کیت های آزمایش سطح گاز رادون به طور آنلاین به فروش می رسد.

میزان گاز رادون در برخی نواحی جغرافیایی بیشتر است. نقشه های مناطق آلوده به این گاز در کشور آمریکا موجود است.

ارسال شده در 1 دی 1395 توسط