شناخت غذایی که می خوریم

 

شاید شنیده ا ید که بدن هر انسان همان چیزی است که می خورد. البته نه به این معنا که با خوردن دونات، شبیه دونات می شود. اما اگر رژیم غذایی منحصر به دونات باشد طبیعی است که مثل دونات ظاهری گرد و درونی خالی از مواد مغذی خواهد شد. برای بسیاری تصور ابتلای افراد چاق به سوء تغذیه مشکل است. البته این وضعیت تنها با خوردن یک نوع ماده ی خوراکی مثل دونات یا ناگت مرغ ایجاد نمی شود بلکه در صورت مصرف مداوم غذاهای متنوع اما غیر مغذی نیز خطر بروز سوء تغذیه وجود دارد.

با این که مصرف مواد غیر مغذی سلامت همه را تهدید می کند اما در صورت ابتلا به سرطان یا سایر بیماری های مزمن که بدن شرایط سخت تری دارد انتخاب دقیق مواد غذایی اهمیت بیشتری خواهد داشت. برای اطمینان از دریافت غذای کافی به منظور حفظ عملکرد مناسب بدن و جذب بیشترین میزان مواد مغذی آگاهی از محتویات ماده ای که در دهان می گذاریم و همچنین سلامت و ایمنی غذا اهمیت بسیاری خواهد داشت.

یکی از موثرترین راه ها برای آگاهی از کیفیت و سلامت مواد غذایی مطالعه ی دقیق برچسب غذاهای فراوری و بسته بندی شده است. اگر تاکنون نگاهی به این برچسب ها نینداخته اید در انتظار رویارویی با زبانی بیگانه باشید

طبق مقررات اداره ی مواد غذایی و دارویی آمریکا تمام مواد غذایی فراوری و بسته بندی شده باید برچسب حقایق تغذیه ای داشته باشند. این برچسب، به عنوان جدول ترکیبات ماده ی غذایی به کار می رود و در بردارنده ی مشخصات مواد مغذی اصلی تشکیل دهنده ی ماده ی غذایی داخل بسته و میزان هر یک با توجه به ارزش روزانه ی پیشنهاد شده است. از دیگر اطلاعات با اهمیت این برچسب، اندازه ی هر وعده و میزان کالری آن است.

در اینجا اجزای برچسب حقایق تغذیه ای را بررسی کرده ایم:

  • میزان هر وعده و تعدد وعده ها در هر بسته: اولین اطلاعاتی است که در برچسب حقایق تغذیه ای دیده می شود. در صورتی که میزان مورد مصرف بیشتر یا کمتر از مقدار تعیین شده برای هر وعده باشد میزان کالری و مواد مغذی دریافتی نیز با آنچه روی برچسب است متفاوت خواهد بود.
  • کالری ها: اگر چه بسیاری از افراد با دریافت کالری کمتر موافق اند اما جذب کالری کافی برای بیماران تحت درمان سرطان امری ضروری به منظور افزایش انرژی و درمانی موثرتر است. کسب کالری از منابع غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی دریافت ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد مغذی غذاهای سالم را نیز ممکن می سازد.
  • مواد مغذی: برچسب حقایق تغذیه ای مواد مغذی را به دو بخش مجزا تقسیم می کند:

* بخش اول دقیقا زیر کالری آمده و شامل چربی، کلسترول، سدیم، کربوهیدرات و پروتئین است. غیر از پروتئین و فیبرهای غذایی اکثر افراد باید از مصرف زیاد بقیه ی مواد خودداری کنند.

* بخش دوم مواد مغذی به ویتامین ها اختصاص دارد. قطعا هدف همه، دریافت صد درصدی ارزش روزانه ی ویتامین هاست. از این رو خواندن برچسب حقایق تغذیه ای مفید خواهد بود. اگر ماده ی غذایی حاوی بیش از 20 درصد ارزش روزانه ی ویتامین، ماده ی معدنی یا فیبر غذایی باشد یعنی ارزش غذایی بالایی دارد. همچنین مواد غذایی حاوی 20 درصد یا بیشتر از ارزش روزانه ی آهن،  انتخاب مناسبی برای مبتلایان به کم خونی ناشی از فقر آهن خواهد بود.

رمزگشایی فهرست ترکیبات:

یکی دیگر از بخش های مهم در شناسایی ماده ی غذایی فهرست ترکیبات آن است که اطلاعات بیشتری را در مورد کیفیت ماده ی غذایی ارائه داده و در کنار برچسب حقایق تغذیه ای درج می شود. ترتیب این فهرست بر اساس وزن ترکیبات خواهد بود.

ارسال شده در 30 آذر 1395 توسط