بهبود شیوه سالم خوری با غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

با رعایت شیوه  سالم خوری و استفاده از ویتامین ها، مواد معدنی، فیتوکمیکال ها و سایر مواد مغذی ضروری برای حفظ سلامت سلول ها و حفاظت بدن در برابر عوامل سرطان زا مثل سموم زیست محیطی و میکرو ارگانیسم های بیماری زا مانند ویروس سرماخوردگی، سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی تقویت می شود. سالم خوری در کاهش التهابات مرتبط با سرطان و بیماری ها نیز موثر است.

برای اطمینان از دریافت مقادیر کافی مواد مغذی موثر در عملکرد بهینه ی سیستم ایمنی بدن توجه به نکات زیر توصیه می شود:

  • غذاهای سرشار از ویتامین ث: ویتامین ث در افزایش فعالیت گلبول های سفید و در نتیجه تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است. منابع غذایی حاوی ویتامین ث عبارتند از: کلم بروکلی، فلفل دلمه ای، توت فرنگی، مرکبات، کیوی و کلم بروکسل.
  • غذاهای سرشار از ویتامین ای: ویتامین ای تاثیرات زیان آور رادیکال های آزاد بر سلول ها را خنثی کرده و به عملکرد سیستم ایمنی بدن در بهبود سریع تر زخم ها کمک می کند.
  • غذاهای سرشار از عنصر روی: روی ماده ای ضروری برای کمک به عملکرد صحیح سلول های لنفوسیت T، سلول های قاتل طبیعی و به طور کلی فعالیت دقیق لنفوسیت هاست. عنصر روی به تولید پادتن برای مبارزه با عفونت ها کمک می کند.
  • غذاهای سرشار از بتاکاروتن و دیگر کاروتنوئیدها: بتاکاروتن، پشتیبان غده ی تیموس (غده ی کوچکی واقع در قفسه ی سینه و جلوی قلب که در تولید لنفوسیت ها شرکت دارد) از مهم ترین اجزای سیستم ایمنی بدن است.
  • غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا-3: این اسیدهای چرب ضروری خاصیت ضد التهابی دارند و تقویت کننده ی سیستم ایمنی بدن هستند که در صورت مصرف بیش از حد ممکن است تاثیر منفی داشته باشد و سبب سرکوب سیستم ایمنی شود.
  • سیر: این گیاه حاوی ماده ی آلیسین، نوعی آنتی اکسیدان قوی خنثی کننده ی پاتوژن هاست (میکرو ارگانیسم های بیماری زا) که مانند آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند. علاوه بر این حاوی ماده ی معدنی سلنیوم نیز هست. سلنیوم به رشد و عملکرد صحیح گلبول های سفید خون کمک کرده سبب بهبود توانایی لنفوسیت ها و سلول های قاتل طبیعی برای مبارزه با مهاجمانی مثل باکتری ها و ویروس ها می شود. بیشترین مقدار آلیسین را می توان در سیر تازه ی خرد شده یا له شده یافت.

ارسال شده در 29 آذر 1395 توسط