درمان سریع و موثر یبوست در منزل

یبوست و راه های درمان

 

یبوست یکی از دردناک ترین ناراحتی های روده به شمار می رود،معمولا یبوست به دو صورت معمولی و مزمن وجود دارد. یبوست مزمن معمولا به زمانی اطلاق میشود  که کمتر از سه بار در یک هفته اجابت مزاج داشته باشیم. معمولا برای برخی انواع یبوستهای مزمن از روشهای جراحی و تهاجمی استفاده می کنند ، اما در مواردی که خیلی حاد نباشد از روشهای درمان غیر جراحی استفاده میشود.

استفاده از داروهای روان کننده روده و انواع داروهای ضد یبوست که اغلب دارای فیبر زیادی هستند هم از راه های درمان یبوست است

اما استفاده از درمانهای خانگی هم یکی دیگر از راه های درمان یبوست است.

معمولا استفاده از میوه هایی چون آلو ،  هلو و انجیر، گلابی می تواند موثر واقع شود.

استفاده از خاکشیر هم در درمان یبوست موثر است

یکی دیگر از راه هایی که امروز بسیار متداول شده است استفاده از بیوفیدبک است.

از طریق این ورزش می توان به انجام برخی رفتارهای ارادی اقدام نمود. در این نوع ورزش ابزار هایی را به فرد متصل می کنند تا فرد از طریق آنها بتواند بر برخی عملکردهای بدنش کنترل داشته باشد.

مثلا  در برخی از انواع این دستگاه ها چراغ های چشمک زنی وجود دارد که فرد را آگاه میسازد باید رفتارش را تغییر دهد. مثلا فردی که ذچار فشار خون بالاست زمانی که از این دستگاه ها برای وی استفاده میشود  در زمان روشن شدن چراغ ها وی متوجه میشود که فشار خونش بالاست و باید آن را کاهش دهد و این کاهش فشار خون می تواند از طریق کم کردن استرس و اضطراب باشد

از این روش در درمان یبوست نیز میتوان استفاده نمود . که البته این کار و این روش درمانی نیازمند تمرین و ممارست است و به مرور زمالن وقتی که فرد توانست بر رفتارهایش کنترل پیدا کند دستگاه ها دیگر حذف میشوند.

فرد می تواند با کنترل حرکات روده در دفع مدفوع و رفع انسداد های روده خود  تلاش کند. به این ترتیب از این نوع ورزش در درمان یبوست استفاده میشود.

اما برای درمان یبوست از ورزشهای هوازی نظیر ایروبیک و پیاده روی هم می توانید استفاده کنید. ورزش دراز و نشست و دوچرخه هم می تواند در حرکات روده و پرهیز از تنبلی روده بسیار موثر است.

ارسال شده در 28 آذر 1395 توسط