مدیریت میل شدید به غذا

میل شدید به غذا خوردن، نشانه ی ضعف نیست اما می تواند علامت اعتیاد به غذا به ویژه در رژیم های غذایی غنی از مواد فراوری شده باشد. مصرف نمک، قند، چربی و سایر افزودنی های موجود در این نوع غذاها، سبب فعال شدن مراکز لذت در مغز شده و با افزایش وزن در طول زمان، بدن نیاز خود به این مواد را به صورت میل شدید به خوردن نشان خواهد داد.

وقتی بدن با مواد خوراکی مغذی مثل غلات سبوس دار، میوه، سبزی و بقولات تغذیه شود دیگر کیک خامه ای پر شکلاتی که زمانی لذت بخش ترین خوراکی بود بسیار شیرین و اشتها کورکن به نظر می رسد. در عوض، میل به خوردن غذاهای سالم که هم برای بدن مفید است و هم سبب حفظ انرژی در طول روز می شود، شدت می یابد.

عمل به توصیه های زیر برای مقابله با  این میل شدید موثر است:

  • مواد غذایی ناسالم را در خانه نگه ندارید. گاهی اوقات فقط ظاهر غذا برای تشدید میل به خوردن کافی است یعنی تا دیده نبیند دل نخواهد. علاوه بر این تسلیم شدن در برابر هوس خوردن خوراکی های دور از دسترس، چندان آسان نخواهد بود. لازم به ذکر است که بیماران دچار کمبود اشتها یا کاهش وزن ناشی از سرطان مجاز به خوردن هر آن چیزی هستند که سبب تحریک اشتهایشان شود. حتی انواع هله هوله.
  • خودتان را سرگرم کنید. بنابر نتایج تحقیقات ولع غذا خوردن، معمولا پس از 20 دقیقه فروکش می کند. برای تحمل آسان تر این زمان و فراموش شدن میل به غذا پرداختن به فعالیت هایی مثل قدم زدن، شستن کف آشپزخانه، دوش گرفتن یا حل کردن جدول موثر است. در صورت انتخاب فعالیتی فیزیکی به جای ذهنی، مغز اندورفین بیشتری ترشح می کند. اگر پس از فعالیت فیزیکی هنوز ولع غذا خوردن باقی باشد می توان از میان وعده ای سالم و مقوی لذت برد.
  • به میلتان به غذا خوردن، بله بگویید. در صورتی که تقریبا در زمان برنامه ریزی شده برای صرف میان وعده هوس غذا خوردن کردید طبق برنامه عمل کنید. می توانید میان وعده ای سالم و مغذی را با طعم و ساختاری شبیه غذایی که هوس کردید نوش جان کنید مثل سیب یا سس سیب بدون قند به جای یک تکه پای سیب یا تکه ی کوچکی شکلات تلخ و مقداری بادام به جای یک برش کیک فاج شکلاتی یا حتی هویج و ساقه های کرفس یا کمی ماست کم چرب به جای چیپس با دیپ پیاز فراوری شده.
  • دلیل سالم خوری را فراموش نکنید. اگر ایجاد تغییر کلی در رژیم غذایی برایتان سخت است به فواید حاصل از شیوه ی سالم خوری بیندیشید. با هر لقمه ی سالمی که از گلو پایین می رود مقادیر بی شماری مواد مغذی ضد سرطان نیز جذب بدن می شود.

ارسال شده در 28 آذر 1395 توسط