کنترل احساس محروم شدن از غذا

احساس محروم شدن از غذا به دلیل حذف غذاهایی که خوردنشان به ما آرامش می دهد یا یادآور خاطراتی شیرین است کاملا طبیعی به نظر می رسد. اما در مواردی نیز این احساسات حاصل عواملی است که به آسانی و بدون انحراف از هدف سالم خوری می توان کنترلشان کرد.

در صورت بروز حس محروم شدن از غذا توصیه های زیر را به کار بگیرید:

  • آیا غذا بی مزه است؟ با این که شیوه  سالم خوری محدودیت هایی را برای مصرف مواد غذایی مضر مثل قند، سدیم و چربی های ناسالم، ایجاد می کند اما اصلا به معنای خوردن غذاهای بدون عطر و طعم نیست. غذاها را می توان با ادویه جات، گیاهان معطر و چاشنی های متنوع، خوشمزه و خوش بو کرد.
  • آیا میزان کالری دریافتی کافی است؟ در صورتی که هدف کاهش وزن نباشد، شیوه ی سالم خوری محدودیتی از نظر کالری ندارد. در اینجا منظور دریافت کالری از منابع غذایی سالم و مغذی و کسب بیشترین فایده است.
  • آیا بیش از حد سختگیر یا عجول هستید؟ هدف از شیوه  سالم خوری، مصرف غذاهای سالم و استفاده از رژیمی با بیشترین میزان ممکن از مواد غذایی سالم است. البته در صورتی که رژیم غذایی قبلی که سرشار از مواد غذایی فراوری شده بود به یکباره و به منظور سالم خوری کنار گذاشته شود ببروز احساس محروم شدن از غذا و اجبار به رعایت رژیمی سخت طبیعی خواهد بود. در این مواقع بهتر است قدمی به عقب برگردید و بدنتان را به تدریج با شیوه ی جدید سازگار کنید.

آیا به دلیل سالم خوری، به خودتان پاداش می دهید؟ گاه در مواردی از غذا برای پاداش دادن استفاده می شود اما چون شیوه ی سالم خوری خود به خود نوعی امتیاز است پس باید به فکر پاداشی غیر از غذا بود مثلا پرداختن به سرگرمی های مورد علاقه، وقت گذرانی با دوستان یا آموزش فعالیتی جدید.

ارسال شده در 28 آذر 1395 توسط