آغاز تدریجی یا یکباره سالم خوری

 

همان طور که گفتیم سالم خوری نوعی شیوه  زندگی است و به همین دلیل انعطاف لازم برای انتخاب شروع تدریجی یا یکباره ی آن وجود دارد. اگربه تدریج آغاز شود برخی غذاهای ناسالم کم کم جای خود را با مواد سالم عوض می کنند مثل چای سبز بدون قند به جای نوشابه های گازدار، هویج به جای چیپس، سیب زمینی و ماست کم چرب بلوبری به جای پودینگ. هر چه جایگزینی مصرف مواد غذایی سالم، راحت تر پذیرفته شود شوق و ادامه ی انتخاب مواد جایگزین تا رسیدن به هدف سالم خوری نیز بیشتر خواهد شد.

اگر سالم خوری یکباره آغاز شود وجود مقادیر زیادی خوراکی های ناسالم در دسترس، کار را سخت تر خواهد کرد. شایان ذکر است که این روش می تواند به تشدید حس محروم شدن از برخی غذاها و در نتیجه خطر بازگشت به عادات غذایی گذشته منجر شود. در صورت انتخاب این شیوه زندگی باید از وجود منابع حمایتی کافی برای ادامه راه مطمئن باشیم.

روش سالم خوری تدریجی برای بیماران تحت درمان سرطان مناسب تر خواهد بود. عوارض درمان ها ممکن است توانایی غذا خوردن و متابولیسم مواد غذایی را تحت تاثیر قرار دهد. در چنین شرایطی ایجاد تغییرات ناگهانی در رژیم غذایی به بروز مشکلات گوارشی بیشتر مثل تبدیل گاز معده به یبوست یا اسهال منجر خواهد شد.

رویارویی با گرسنگی، ولع و حس محروم شدن از غذا:

در آغاز شیوه سالم خوری و جایگزین کردن مواد غذایی سالم در رژیم غذایی، حتی دیدن کیک شکلاتی داخل ویترین شیرینی فروشی که شاید زمانی بخشی از وعده  شاممان را تشکیل می داد میل شدید به خوردن و حس محرومیت از آن را بر می انگیزد. حال اگر این احساس همزمان با گرسنگی شدید باشد بهانه ی لازم برای توقف در نیمه ی راه را فراهم می سازد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 28 آذر 1395 توسط