به کارگیری اصول شیوه سالم خوری

معمولا رعایت رژیم های غذایی سخت و پر از دستورات چه بخورید، چه نخورید، کی بخورید کار آسانی نیست. اما شیوه  سالم خوری که مبتنی بر درک صحیح است به راحتی اجرا می شود.

در اینجا به توصیه هایی اشاره کرده ایم که بهتر است در شیوه  سالم خوری، رعایت شود:

  • سعی در خوردن مواد مغذی و حتی الامکان طبیعی. یعنی پرهیز از مصرف غذاهای فراوری شده و ترجیح دادن مواد مغذی مثل سبزیجات تازه، غلات سبوس دار، بقولات، گوشت لخم و لبنیات.
  • بشقابی محتوی غذاهای متنوع و مفید. شاید بیماری مبتلا به سرطان با خواندن مطلبی درباره ی خواص یک ماده ی غذایی و تاثیر آن در مبارزه با سرطانی که به آن مبتلاست خوراک صبح و ظهر و شب خود را به آن اختصاص دهد. در حالی که مصرف فقط یک نوع ماده ی غذایی صحیح نیست و در مواردی به دریافت بیش از حد یک نوع ویتامین، ماده ی معدنی یا فیتوکمیکال منجر می شود که نتیجه ی آن تداخل دارو و غذا یا حساسیت های غذایی است. این کار سبب محرومیت بدن از جذب سایر مواد مغذی و حتی مفیدتر می شود.
  • صرف پنج یا شش وعده غذا در روز. خوردن غذا به دفعات ولی به مقدار کم سالم تر از پر کردن شکم با حجم زیاد غذاست. تقسیم وعده های غذایی به ثبات میزان قند خون تولید انرژی پایدار و رفع مشکلات گوارشی ناشی از عوارض جانبی درمان کمک خواهد کرد.
  • خوردن بیش از 5 نوع میوه و سبزیجات رنگی. میوه ها و سبزیجات، سالم ترین مواد غذایی روی زمین هستند موادی سرشار از ویتامین، املاح معدنی و هزاران فیتوکمیکال، با تاثیرات وصف ناپذیر بر سلامت بدن و خواص ضد بیماری فراوان در هر رنگدانه. با خوردن میوه و سبزی های رنگارنگ علاوه بر خلق بشقابی رنگین و اشتها برانگیز، حجم وسیعی از مواد مغذی نیز جذب بدن می شود. برای آگاهی از میزان مجاز دریافت روزانه ی میوه و سبزی با توجه به سن، جنس و فعالیت های فیزیکی هر فرد مشورت با کارشناس تغذیه لازم است.
  • درک مشکلات احتمالی. شیوه ی سالم خوری، قابلیت هماهنگی با تغییرات مختلف را نیز دارد. وجود مشکلاتی مثل نوع سرطان یا روش درمانی که می تواند مانع تمرز بر مواد غذایی سالم یا مصرف میزان کافی آن شود اصلا نگران کننده نیست. در اینجا هدف رسیدن غذا به بدن بیمار به هر شکل ممکن است. حتی اگر برای مدتی مجبور به خوردن سوپ های آماده، بیسکویت های شور و نوشابه های گازدار باشد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 28 آذر 1395 توسط