در صورت بروز اسهال چکار کنیم

به طور کلی اسهال عبارت است از سه یا چهار بار دفع مدفوع بیشتر از میزان طبیعی در روز. درمان های سرطان به همان گونه که تکثیر بی رویه ی سلول ها را تحت تاثیر قرار می دهد تغییراتی نیز در سلول های دستگاه گوارش ایجاد میکند. این تغییرات ممکن است به بروز اسهال و مشکلاتی در جذب مواد غذایی و مایعات منجر شود. در صورت جذب ناکافی این مواد احتمال کم آبی بدن و سوء تغذیه وجود دارد.

توصیه های زیر به پیشگیری از اسهال و ناراحتی های ناشی از آن کمک می کند:

  • اجتناب از مصرف غذاهای تحریک کننده. باید از خوردن غذاهای سرخ شده، چرب و نوشیدنی های کافئین دار و الکل که تشدید کنده ی اسهال است خودداری شود. در ضمن چون هضم لاکتوز (قند موجود در شیر و فراوده های شیری) در طول درمان مشکل شده و بیمار دچار اسهال می شود محدود کردن مصرف فرآورده های لبنی غیر از ماست و کفیر که در بهبود علائم موثر است توصیه می شود. در صورت تمایل بیمار به خوردن شیر بهتر است از شیرهای حاوی آنزیم لاکتاز یا قرص لاکتاز استفاده کند. امکان مصرف شیرهای جایگزین مثل شیر سویا، برنج یا بادام نیز وجود دارد.
  • اجتناب از مصرف الکل های قندی. از الکل های قندی مانند سوربیتول، مانیتول، زایلیتول و مالتیتول، برای شیرین کردن مواد خوراکی و کاهش کالری و همچنین به جای قند استفاده می کنند.
  • کم آب نماندن بدن. در صورت ابتلا به اسهال بدن قادر به جذب آب کافی از مواد غذایی و مایعات نبوده و ادامه ی آن می تواند سبب کم آبی بدن شود. علاوه بر این به دلیل کاهش دریافت مواد غذایی خطر کم آبی هم تشدید می شود.

در صورت ادامه ی اسهال بیش از یک روز وزن کردن بیمار به منظور کنترل وضعیت آب بدن او کمک خواهد کرد. بهتر است این کار هر روز در ساعت معینی انجام شود. به ازای هر نیم کیلو کاهش وزن، تقریبا دو لیوان آب بدن از دست می رود.

  • مصرف غذاهای سرشار از پتاسیم. این ماده ی معدنی نقش بسیار مهمی در حفظ آب بدن دارد. در صورت ابتلا به سرطان جذب پتاسیم کافی از غذا و مایعات مشکل شده و این ماده ی معدنی ضروری همراه با مدفوع دفع می شود.
  • مصرف غذاهای پر سدیم. این ماده ی معدنی ضروری نیز اهمیت بسیاری در حفظ آب بدن دارد. با این که معمولا مصرف بیش از حد سدیم توصیه نمی شود اما در صورت ابتلا به اسهال و دفع مقادیر زیاد سدیم علاوه بر عدم جذب میزان موردنیاز این ماده ی مهم شرایط متفاوت خواهد بود.
  • ایجاد تعادل در مصررف فیبرهای غذایی. حتما یادتان هست که هر وقت در کودکی اسهال می گرفتیم موز، کته، سس سیب و نان تست به ما می دادند. این رژیم غذایی حاوی مقادیر کافی از فیبرهای غذایی محلول در آب است که سبب جذب آب مدفوع و فرم گیری آن می شود.
  • مصرف منابع غذایی غنی از باکتری های مفید. دریافت این باکتری ها در حفظ سلامت دستگاه گوارش موثر است. درمان های سرطان مثل شیمی درمانی و پرتو درمانی شکم و حتی مصرف آنتی بیوتیک ها در این دوره سبب کاهش یا نابودی باکتری های مفید روده می شود.
  • مصرف گلوتامین با موافقت پزشک. وقتی زخم های دهان و حلق ایجاد می شود دریافت 10 گرم گلوتامین سه بار در روز در بهبود اسهال موثر است.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

 

ارسال شده در 28 آذر 1395 توسط