درباره عوارض جانبی تاموکسیفن بیشتر بدانیم

تاموکسیفن چه نوع دارویی است و برای درمان کدام بیماری ها استفاده می شود ؟ داروی تاموکسیفن چگونه در بدن اثر می کند ؟ درمورد فواید و مضرات داروی تاموکسیفن چه می دانید ؟ داروی تاموکسیفن برای درمان بیماری خطرناک سرطان سینه مصرف می شود .  تحقیقات جدید نشان می‌دهد برخی از زنانی که احتمال بروز سرطان سینه در آنها بالاست و به منظور پیشگیری از آن از دارویی به نام تاموکسیفن استفاده می‌کنند ممکن است به اشتباه حالت تهوع و استفراغ را ناشی از عوارض جانبی این دارو دانسته و مصرف آن را متوقف کنند.

تحقیقات قبلی در این زمینه نشان می‌داد که مصرف تاموکسیفن تا ۳۰ درصد خطر سرطان سینه را در زنانی که این خطر در آنها بالاست کاهش خواهد داد و اثرات بازدارنده آن معمولا تا ۲۰ سال ادامه خواهد داشت.
اما تحقیقان جدید بر زنانی که تاموکسیفن مصرف می‌کنند در بریتانیا ثابت کرد که یک‌سومِ آنها به این روش درمانی تا پنج سال اولیه آن ادامه ندادند. احتمال قطع مصرف این دارو در آن دسته از زنانی که دچار حالت تهوع و استفراغ شدند، نسبت به زنانی که علائمی از این دست داشتند به مراتب بیشتر بود.
با این حال، زنانی که از یک دارونمای غیرفعال استفاده کرده و علائم مشابهی داشتند هم به همان میزان و به سرعت مصرف آن را قطع کردند. این نشان می‌دهد که برخی علل دیگر باعث تحریک عواملی می‌شود که با عوارض جانبی تاموکسیفن اشتباه گرفته می‌شود.
یکی از محققان این تحقی می‌گوید: «یافته‌های ما دال بر این مسئله است که پزشکان چطور باید با بیماران درباره مزایا و عوارض جانبی روش‌های درمانی پیشگیرانه‌ای هم‌چون مصرف تاموکسیفن صحبت کنند. نکته مهم کنترل و مدیریت انتظارات بیمار و در اختیار نهادن اطلاعات دقیق درباره احتمال بروز عوارض جانبی خاص و این مسئله است که این علائم با علائم دیگری که زنان تجربه خواهند کرد چه فرقی خواهد داشت.
میزان بالای قطع مصرف دارو در مراحل اولیه نشان می‌دهد که پوشش و حمایت بیشتری لازم است تا بتوان به زنان کمک نمود درک و شناخت درست‌تری از عوارض جانبی این دارو که می‌تواند با درمان آنها مرتبط باشد به دست آورند.
منبع: prevention

ارسال شده در 29 آذر 1395 توسط