راه های متعددی برای درمان یبوست

یبوست یا خشکی مزاج عبارت است از سفت شدن مدفوع در روده ی بزرگ که دفع آن با درد و مشکل همراه خواهد بود. استفاده از داروهای مسکن و ضد تهوع برای درمان سرطان در بروز یبوست موثر است. مصرف ک فیبرهای غذایی، مایعات و کمبود فعالیت بیمار در اثر خستگی مفرط نیز سبب یبوست می شود.

راه های متعددی برای درمان یبوست وجود دارد از قبیل:

  • نوشیدن مقدار زیاد مایعات. مایعات سبب نرم شدن مدفوع و حرکت آسان آن در روده می شود. البته آب مناسب ترین گزینه است. گاه نیز نوشیدن چای برگ سِنا (گیاهی از خانواده ی نخود که به عنوان مسهل به کار می رود) در صورت موافقت انکولوژیست مفید واقع خواهد شد.

در صورت استفاده از چای سِنا حتما باید اعتدال رعایت شود. زیرا گاه اجابت مزاج به مصرف این چای وابسته می شود.

  • مصرف فراوان فیبر غذایی. فیبرهای غذایی نامحلول در آب، خاصیت مسهل داشته و حرکت مدفوع در دستگاه گوارش را تسریع می کند. غلات سبوس دار، به ویژه گندم کامل منبعی غنی از این نوع فیبر غذایی است. برای پیشگیری از ایجاد گاز و تورم مقدار فیبر مصرفی باید به تدریج افزایش یابد.
  • نوشیدن آب آلوی گرم. آلو نوعی مسهل طبیعی است. نوشیدن نصف لیوان آب آلوی گرم در ساعتی از روز که معمولا نیاز به اجابت مزاج دارید خالی از فایده نیست.
  • افزودن تخم کتان یا سبوس گندم به غذا. با اضافه کردن این مواد به غلات پخته، سالاد، ماست و مافین، مقدار فیبر دریافتی بیشتر خواهد شد. ابتدا روزی یک قاشق غذاخوری و در صورت تحمل بیمار، تا سه قاشق، به غذا افزوده می شود. برای پیشگیری از ایجاد مشکل در جذب داروهای خوراکی غذاهای حاوی تخم کتان باید یک تا دو ساعت قبل یا بعد از دریافت دارو مصرف شوند.

در صورت افزایش مصرف فیبرهای غذایی، نوشیدن مقادیر زیادی آب و مایعات ضروری است. مواد غذایی پر فیبر، مدت طولانی تری در معده باقی می مانند و آب بیشتری جذب می کنند.

  • انجام فعالیت های فیزیکی. فعالیت های بدنی منظم، به حرکت آسان تر مدفوع در روده کمک می کند. در صورت موافقت پزشک دست کم 30 دقیقه فعالیت بدنی روزانه برای چند روز در هفته توصیه می شود. این فعالیت می تواند به صورت پیاده روی تفریحی هم باشد.
  • مصرف ماست و کفیر. باکتری های مفید این مواد به سلامت روده و بهبود حرکت طبیع مدفوع کمک می کند. در صورت امکان مصرف دو تا سه وعده در روز توصیه می شود.

بیمار در صورت ابتلا به یبوست حتما باید با پزشک تیم درمان مشورت کند که معمولا مصرف داروهای بدون نسخه موثر در نرم شدن مدفوع یا تحریک ملایم روده تجویز می شود.

در صورت برطرف شدن یبوست و بروز تهوع و استفراغ حتما باید پزشک و تیم درمان را مطلع کنید. برخی سرطان ها سبب انسداد دستگاه گوارش می شوند. در چنین شرایطی پرهیز از مصرف مواد غذایی پر فیبر مثل غذاهای حاوی تخم کتان و سبوس گندم برای مدتی تجویز می شود.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 28 آذر 1395 توسط