زخم های دهان و حلق و درمان سرطان

شیمی درمانی و پرتو درمانی، به همان شکلی که سلول های سرطانی را نابود می کند به سلول های سالم بدن نیز که رشد سریعی دارند آسیب می رساند مثل سلول های پوششی دستگاه گوارش شامل مخاط دهان و حلق. به همین دلیل احتمال بروز زخم های دهان و حلق و در نتیجه مشکلاتی در غذا خوردن در طول درمان وجود دارد. در چنین شرایطی مصرف بعضی غذاها و مایعات می تواند به تحریک مشکلات دهان و حلق یا برعکس به تسکین ناراحتی و دستیابی بیمار به هدف کیفی تغذیه منجر شود.

در صورت بروز زخم های دهان و حلق مصرف داروهای تجویز شده ی پزشک الزامی است. علاوه بر این توجه به نکات زیر به منظور دریافت مقادیر کافی مواد غذایی و آب توصیه می شود:

  • نوشیدن انواع اسموتی یا مکمل های مایع پر کالری و پر پروتئین. چنین به نظر می رسد که مایعات کمتر از غذاهای جامد سبب تحریک مخاط دهان و حلق شده و اثرات تسکینی دارد. دوغ یا کفیر به نرمی از گلو پایین می روند و باکتری های مفید آنها به التیام زخم ها کمک می کند.
  • خوردن غذاهای نرم مخلوط. اگر بیمار تحمل مصرف مایعات را دارد خوردن غذاهای مخلوط شده ی نرم که کمتر از مواد غذایی خشک، اسیدی و پر ادویه، مخاط دهان و حلق را تحریک می کند، توصیه می شود. بیمار باید از غذاهای نرم و پر پروتئین، مثل ماهی تن، مرغ، تخم مرغ، پوره ی لوبیا استفاده کند.
  • پرهیز از مصرف مواد تحریک کننده. تنباکو، الکل، مواد غذایی و نوشیدنی های داغ، پر ادویه، اسیدی یا سفت و خشک درد را تشدید می کند. حتی مواد غذایی سالم اما اسیدی مثل میوه و آبمیوه سبب شدت درد خواهد شد. پرهیز از مصرف این مواد تا بهبود کامل زخم ها توصیه می شود.
  • افزودن مواد مغذی به غذا و نوشیدنی. اضافه کردن پودر پروتئین یا شیر خشک بدون چربی به برخی غذاهای نرم مخلوط که قبلا اشاره شد توصیه می شود. می توان مقادیر کمی چربی های مفید و روغن هایی مثل روغن کانولا و روغن زیتون، آووکادو، مارگارین و کره نیز به غذا اضافه کرد. مصفر غلات پخته مثل فرنی گندم، برنج و جو دوسر نیز مفید خواهد بود.
  • خوردن عسل. مطالعات متعددی خواص عسل را در کاهش شدت درد و تسریع بهبود زخم های دهان و حلق به ویژه در طول پرتو درمانی تایید می کند. اما اگر این عوارض ناشی از شیمی درمانی باشد مصرف عسل به تشدید ناراحتی منجر خواهد شد. معمولا خوردن یک قاشق غذاخوری عسل برای سه یا چهار بار در روز توصیه می شود.
  • رعایت بهداشت دهان و دندان. در صورت بروز زخم های دهان و حلق خطر عفونت نیز افزایش می یابد. مراقبت صحیح از دهان و دندان ها از ایجاد عفونت پیشگیری و به درمان سریع تر زخم ها کمک خواهد کرد. بیمار باید قبل و بعد از هر وعده غذا دهانش را با آب نمک شستشو دهد. برای تهیه ی آب نمک 4 فنجان آب، 1 قاشق چای خوری نمک و 1 قاشق چای خوری جوش شیرین را مخلوط کنید. پس از صرف هر وعده غذا آب نمک را در دهان بچرخانید و سپس بیرون بریزید. محلول آب نمک باید روزانه تهیه شود.
  • استفاده از گلوتامین با موافقت انکولوژیست. گلوتامین یکی از اسیدهای آمینه ی غیر ضروری است که به دلیل مصرف بیش از اندازه ی بدن از آن در طول بیماری های استرس زا به ماده ای ضروری تبدیل می شود. علاوه بر این گلوتامین بیشترین ماده ی مورد استفاده ی سلول های پوششی دستگاه گوارش و دهان و حلق است.
  • یخمک و تکه های یخ. مکیدن یخمک یا تکه های یخ سبب بی حسی دهان و حلق و تسکین درد می شود و امکان غذا خوردن برای بیمار را فراهم می کند. به کارگیری این توصیه هنگام تزریق داروهای شیمی درمانی احتمال بروز زخم های دهان را کاهش می دهد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 28 آذر 1395 توسط