هوشیاری درباره مکمل ها

 

به طور کلی مصرف غذاهای کامل و سالم مناسب ترین راه دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن است. به رغم تلاش های پژوهشی بسیار برای فراوری  اثرات سودمند مواد مغذی در قالب مکمل های غذایی اغلب مواد تولیدی، کیفیت بالایی ندارد. اما با توجه به مشکل بودن تعیین میزان مسمومیت زایی مواد مغذی منابع غذایی گاه استفاده از مکمل ها ضرورت می یابد.

چرا باید از مصرف اکثر مکمل ها پرهیز شود:

از آنجا که چگونگی متابولیسم بسیاری از مکمل های غذایی همانند داروهای ضد سرطان است احتمال تاثیر متقابل دارو و مکمل و همچنین ایجاد اختلال در شیمی درمانی، بیهوشی در حین عمل جراحی و حتی پرتو درمانی وجود دارد. در حقیقت هنوز باید مطالعات زیادی برای کشف چگونگی این تاثیرات انجام شود. پس به دلیل وجود چنین خطراتی مصرف مکمل ها حتما باید تحت نظر انکولوژیست باشد. متاسفانه اغلب اوقات پس از واکنش ناموفق بیمار به درمان است که استفاده ی او از مکمل و تاثیر سوء آن بر داروها آشکار می شود.

با  این حال امیدهایی نیز وجود دارد که مصرف برخی مکمل ها بتواند به اثرگذاری بیشتر درمان های سرطان و کاهش عوارض جانبی آن کمک کند. برای تحقق چنین هدفی به مطالعات و پژوهش های بسیار نیاز است. فراموش نکنیم که کنترل کیفیت مشکل بزرگی در صنعت تولید مکمل های غذایی به شمار می آید. برخی مکمل های غذایی به دلیل آلوده شدن با داروهایی مثل رقیق کننده های خون و داروهای ضد افسردگی از بازار جمع شده اند.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 25 آذر 1395 توسط