بدن خود را بی آب نگه ندارید

شصت درصد وزن بدن انسان را آب تشکیل می دهد. اگر آب و مایعات کافی به بدن نرسد دچار کم آبی می شویم. تب، اسهال و استفراغ، نیاز بدن به آب را افزایش می دهد و اولین نشانه ی کم آبی احساس تشنگی است. کمبود آب می تواند به سردرد، خستگی، گیجی و افزایش ضربان قلب منجر شود. اگر بدن بیش از حد بی آب بماند مراجعه به بیمارستان و دریافت مایعات داخل وریدی ضرورت می یابد.

بایدها و نبایدهای آشامیدن:

آب مناسب ترین نوشیدنی برای پیشگیری از کم آبی بدن است. تقریبا تمام مواد غذایی، حاوی مقادیری آب هستند. نوشیدن چای، شیر و انواع آب میوه ها هم به تامین آب بدن کمک می کند. در صورت ابتلا به اسهال یا استفراغ، دریافت مایعات حاوی کمی سدیم یا پتاسیم، در پیشگیری از کم آبی بدن موثر است. آب رقیق گوشت یا سبزیجات و نوشیدنی های ورزشی نیز برای این منظور مناسبند. استفاده از نوشابه های کم شیرین هم توصیه می شود.

الکل نه تنها منبع مناسبی برای تامین آب بدن نیست بلکه به دلیل ادرارآور بودن سبب دفع مایعات بدن می شود. در گذشته چنین تصور می شد که نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه و چای باعث تشدید تشنگی می شود. اما مطالعات جدیدتر این فرضیه را تایید نمی کند. در هر حال این مواد تامین کننده ی تنها 75 درصد آبی است که با نوشیدن همین میزان آب یا مایعات بدون کافئین جذب بدن می شود. مصرف نوشیدنی های بدون کافئین برای مبتلایان به سرطان که دچار عوارض بیماری شده اند قابل تحمل تر است.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 24 آذر 1395 توسط