رنگ های خوراکی غیرمجاز در گوشت ماهی

dbflvrpe1k3v1xob9yph

آیا استفاده از رنگدانه برای رنگی کردن گوشت ماهی ها روش قانونی است ؟ امروزه برای جذاب کردن گوشت موجودات آبزی از رنگدانه های مختلف استفاده می کنند ، تا گوشت ماهی خوش رنگ شده و توجه مصرف کنندگان را جذب کند ، همچنین رنگدانه ها می توانند به سوخت و ساز ماهی ها کمک کنند .

رئيس انجمن علمي بهداشت آبزيان گفت: رنگدانه هايي كه در كارخانجات توليد غذاي ماهي به خوراك ماهي اضافه مي شوند، منشاء طبيعي دارند و مجاز هستند.

دكتر مهدي سلطاني، رئيس انجمن علمي بهداشت آبزيان با اشاره به سلامت گوشت قزل آلاي رنگي افزود: با توجه به اين كه رنگ نارنجي گوشت ماهي براي مصرف كنندگان جذاب تر است. در كارخانجات توليد غذاي ماهي نوعي رنگدانه به خوراك ماهي اضافه مي شود كه منشاء طبيعي دارد و مجاز است.

وي ادامه داد: اين رنگدانه ها تركيبات كاروتنوئيدي با منشاء طبيعي هستند و خاصيت آنتي اكسيداني دارند كه حتي كيفيت گوشت ماهي را بهتر مي كنند.

سلطاني در پاسخ به اين پرسش كه آيا ممكن است از رنگدانه هاي غير مجاز هم استفاده شود؟ گفت: امكان تخلف در اين زمينه كم است و استفاده از مواد شيميايي براي ماهي ها مخاطره آميز است و عملاً امكان ندارد.

*** امكان استفاده از رنگدانه هاي مصنوعي بسيار ضعيف است
همچنين در ادامه اين برنامه راديويي، دکتر عبدالحی، معاون آبزی پروری سازمان شیلات در مورد نظارت بر مزارع پرورش ماهي گفت: امكان استفاده از رنگدانه هاي مصنوعي بسيار ضعيف است و چنين دانش و تخصصي وجود ندارد. از نظر نظارت نيز اگر در مزارع پرورش ماهي آب سالم وجود نداشته باشد امكان پرورش ماهي نيست و معمولاً اين مزارع در مناطق خوش آب و هوايي هستند.

وي ادامه داد: در همه استان ها و شهرستان ها دفاتر شيلات وجود دارد. از مزارع بازديد مي كنند و آن ها را تحت كنترل و نظارت شيلات و سازمان دامپزشكي است و كارخانه هاي توليد غذاي ماهي نيز تحت كنترل است.

در پايان اظهارداشت: اما اگر قزل آلاي رنگي به جاي سالمون به فروش برسد تخلف محسوب مي شود و ماهي هاي سالمون گونه اي متفاوت هستند.
سلامت نیوز

ارسال شده در 24 آذر 1395 توسط