یبوست و اسهال در دوره درمان سرطان

nurse

یبوست به معنای عدم توانایی یا دشواری در عمل دفع است. شکم فرد مبتلا به یبوست ورم می کند پر از گاز می شود و پس از اجابت مزاج مجددا نیاز به دفع احساس می کند که در مواردی مقداری مدفوع آبکی نیز ترشح می شود. در صورت ادامه ی مشکل دفع برای بیش از سه روز و به ویژه در صورت مشاهده ی خون در مدفوع یا بی تاثیر بودن مصرف مسهل بروز دردهای شکمی یا استفراغ شدید حتما باید به پزشک مراجعه شود.

یبوست نیز همچون اسهال به دلایل گوناگونی بروز می کند که می تواند ناشی از خود سرطان یا روش های درمانی آن باشد. یکی از شایع ترین درمان های عامل یبوست، استفاده از داروهای مخدر برای کنترل دردهای سرطانی است.

از آنجا که پیشگیری از یبوست شدید به مراتب آسان تر از درمان است. پس مشاهده ی تغییر در الگوی اجابت مزاج بیمار باید با تیم درمان در میان گذاشته شود.

اسهال:

برخی مردم یک بار اجابت مزاج آبکی را اسهال می دانند در حالی که از دیدگاه پزشکی بیشتر از چهار بار دفع آبکی در طول 24 ساعت اسهال محسوب می شود. در صورت افزایش تعداد دفع به ویژه اگر همراه علائمی مثل استفراغ، دردهای شکمی، تب، لرز، بی میلی به خوردن و آشامیدن، کاهش وزن، وجود خون در مدفوع یا ناتوانی در دفع ادرار باشد حتما باید به انکولوژیست اطلاع داده شود.

اسهال نیز مانند درد، علل بسیاری دارد که ممکن است ناشی از عوارض تابش پرتو به روده، عوارض پس از جراحی دستگاه گوارش برای برداشتن تومور مصرف بعضی داروهای خاص شیمی درمانی یا در نتیجه ی استفاده از سایر داروها برای درمان سرطان باشد. همچنین می تواند نشانه ی وجود عفونتی بالقوه و جدی در دستگاه گوارش با منشا مسمومیت غذایی، استرس، اضطراب و حتی خود سرطان باشد. د بعضی سرطان ها مثل سرطان روده و پانکراس، اسهال اولین علامت است.

به سبب گوناگونی علل ابتلا به اسهال پزشک نیاز به بررسی دلایل بالقوه ی بروز آن قبل از تصمیم گیری درباره ی نوع درمان دارد. حتی در صورتی که بیمار فقط یک بار به اسهال مبتلا شده یا داروهای ضد اسهال توسط پزشک تجویز شده باشد به کارگیری راهبردهای غذایی، خالی از فایده نخواهد بود.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 22 آذر 1395 توسط