چرا در دوره درمان سرطان ,کم خون و بی اشتها می شویم

anemia

تصور تغییرات جسمانی ناشی از عوارض جانبی سرطان، وحشت زیادی در مردم ایجاد می کند. البته لزوما هر بیماری عوارض ناراحت کننده ای را تجربه نخواهد کرد و در صورت بروز نیز اغلب کوتاه مدت خواهد بود. در این قسمت نگاهی خواهیم داشت به شایع ترین عوارض ناشی از درمان های سرطان و راهکارهای موجود برای تامین آسایش بیشتر بیمار.

واژه ی آنمی که ریشه ی یونانی دارد به معنای کمبود خون است. فرد مبتلا به کم خونی دچار کمبود گلبول هایقرمز خون است یا هموگلوبین کافی برای حمل اکسیژن مورد نیاز به سایر سلول های بدن را ندارد. علائم کم خونی عبارت است از: ضعف عمومی بدن، خستگی، سرگیجه، تنگی نفس، ضربان نامنظم یا تند قلب، رنگ پریدگی، گرفتگی عضلات پا، مشکل تمرکز و بی خوابی.

کم خونی به دلایل متعددی مثل خونریزی هایی در گذشته یا حال که به آن توجه نشده است تغذیه ی نامناسب، مصرف زیاد الکل و کم کاری مغز استخوان یعنی محل تولید سلول های خونی در اثر داروهای شیمی درمانی بروز می کند. کم خونی یکی از عوارض شایع سرطان های پیشرفته ی در حال رشد است. در چنین شرایطی انتقال مکرر خون ببرای درمان کم خونی ضرورت می یابد.

درمان کم خونی با توجه به علل بروز آن صورت می گیرد. اگر ناشی از خونریزی باشد با عمل جراحی و اگر به دلیل تغذیه ی نامناسب باشد با مصرف مکمل های غذایی به شکل خوراکی یا تزریقی درمان می شود. در برخی شرایط خاص نیز داروهای محرک تولید گلبول های قرمز خون تجویز می شود.

بی اشتهایی:

بی اشتهایی به معنای بی میلی به خوردن غذا و حتی مقاومت در برابر فکر غذا خوردن است. این مشکل ممکن است ناشی از عوامل بسیاری مثل شیمی درمانی و تاثیر سایر داروهای ضد سرطان، تهوع و استفراغ، عفونت، درد مداوم، ناراحتی های روحی، خستگی مفرط و عوارض ناشی از سرطان پیشرفته باشد.

بیمار مبتلا به بی اشتهایی، در اولین فرصت باید پزشک خود را مطلع کند. در صورت بی توجهی به این مشکل عواقب ناگواری مثل سوء تغذیه، کاهش وزن، ضعف عضلانی و افزایش خطر مرگ، در انتظار بیمار خواهد بود. در بسیاری موارد با تشخیص علت بی اشتهایی و انجام اقدامات لازم مشکل برطرف خواهد شد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 21 آذر 1395 توسط