باورهای غلط در خصوص پژوهش های بالینی

clinical1

باورهای غلط رایجی در مورد شرکت در پژوهش های بالینی سرطان وجود دارد. شایع ترین آنها استفاده از دارونماها، درمان نکردن بیمار یا ارائه ی درمان های کم کیفیت،حتی در صورت امکان درمان موثر است. هدف این پژوهش ها، مقایسه ی یک روش درمانی استاندارد برای نوع خاصی از سرطان با روشی جدید است روشی که شاید موثرتر بوده و عوارض جانبی کمتری داشته باشد. به زبان ساده تر، بیمار شرکت کننده از نخستین کسانی خواهد بود که تحت درمانی بهتر از درمان های استاندارد رایج قرار می گیرد. بی تردید دانش پزشکی امروز درباره  سرطان و انواع روش های درمانی مدیون پژوهش بالینی است.

باور غلط دیگر تبدیل شدن بیمار به موش آزمایشگاهی است. برگزاری برنامه های پژوهشی مستلزم رعایت مقررات کاملا دقیق و سخت گیرانه است. علاوه بر این مسئولان بهداشتی و کمیته ی اخلاق پژوهشی، وظیفه ی ارزیابی و نظارت دقیق بر تمام مطالعات پژوهشی سرطان را با توجه به رعایت حقوق بیمار بر عهده دارند.

اگر بیمار موردنظر برای شرکت در پژوهش های بالینی دچار هرگونه تردیدی درباره ی شرایط مطالعات باشد می تواند نگرانی های خود را با انکولوژیست در میان بگذارد. همچنین احتمال ملاقات با پژوهشگران برگزار کننده ی مطالعات یا نماینده ی کمیته ی اخلاق پژوهشی نیز وجود دارد. هدف اصلی این کمیته پیشگیری از رسیدن هرگونه صدمه ی فیزیکی یا روانی به بیمار است

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 22 آذر 1395 توسط