چه زمانی از پیوند سلول های بنیادی استفاده می شود

stem-cell

در این روش، پیوند سلول های بنیادی خون ساز به منظور درمان سرطان های خاص خون و مغز استخوان، انجام می شود. سلول های بنیادی معمولا از مغز استخوان، خون محیطی یا خون بند ناف گرفته می شود. اگر سلول بنیادی از خون یا مغز استخوان خود بیمار گرفته شود پیوند اتولوگ و اگر از شخص اهدا کننده دریافت شود پیوند آلوژنیک نام دارد. پیوند سلول های بنیادی علاوه بر درمان سرطان توانایی بیمار را برای دریافت دوز بالاتر شیمی درمانی افزایش می دهد.

استفاده از مشاوره ی تکمیلی:

پس از تشخیص سرطان، پرسش های بسیاری برای بیمار مطرح خواهد شد. دو تا از مهم ترین پرسش ها عبارتند از: آیا تشخیص بیماری درست بوده و آیا روش درمانی توصیه شده مناسب ترین روش است. در چنین شرایطی بهترین اقدام برای اطمینان از دقت تشخیص و آسودگی خیال بیمار در طول درمان استفاده از مشاوره ی تکمیلی یک پزشک متخصص دیگر است.

با این که مشاوره ی تکمیلی همیشه باید یک گزینه ی اختیاری در نظر گرفته شود اما بیشترین تاثیر را زمانی خواهد داشت که تشخیص نوعی سرطان غیر معمول مطرح است زیرا گزینه های مدیریت سرطان های نادر کاملا تعریف شده نیست. در صورت وجود تردید در مورد توصیه های درمانی استفاده از مشاوره ی تکمیلی مفید خواهد بود.

گاهی اوقات حتی با وجود تمایل بیمار به استفاده از مشاوره ی تکمیلی شاید ابراز آن به پزشک مسئول درمان چندان راحت نباشد. اما شناخته شده ترین پزشکان نیز معمولا مخالفتی نیز با نظر مشورتی ندارند و اغلب در صورت احساس تردید در بیمار او را به استفاده از این امکان تشویق می کنند.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 22 آذر 1395 توسط