میزان تاثیرگذاری مددکاران اجتماعی در مبتلایان به سرطان

social-workers

این افراد از آموزش و تخصص لازم برای مدیریت مشکلات اجتماعی و روانی مبتلایان به سرطان برخوردارند. شاید شما هم آثار مخرب سرطان را در زندگی روزمره و روابط خانوادگی تجربه کرده باشید مثل مشکلات جدی برای استخدام، معضل رفت و آمد و مسائل مربوط به بیمه. در چنین شرایطی مددکاران اجتماعی می توانند نقش موثری در کمک به بیمار و خانواده ی او ایفا کنند.

با این که معمولا دو واژه ی روان پزشک و روان شناس به صورت مترادف استفاده می شود اما تفاوت هایی اساسی بین این دو تخصص وجود دارد. روان پزشکان کسانی هستند که پس از اتمام دوره ی پزشکی عمومی، تخصص خود را در رشته ی اعصاب و روان می گذرانند. در حالی که روان شناسان مدرک دکتری خود را در رشته ی روانشناسی می گیرند و چون پزشک نیستند حق تجویز دارو ندارند اما هر دو گروه می توانند مشاوره بدهند.

ابتلا به سرطان لزوما به معنای نیاز بیمار به مراقبت های روانی نخواهد بود. سرطان می تواند با پیش آگهی های متفاوتی ایجاد شود و روش های درمانی فشرده ای را ایجاب کند که آسایش روانی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال سرطان سطحی پوست که به آسانی و به دور از خطر جانی برای بیمار از طریق جراحی برداشته می شود نباید سبب پریشانی روان بیمار شود.

کارشناس توانبخشی:

هم سرطان و هم روش های درمانی آن سبب بروز مشکلاتی در فعالیت های عادی زندگی می شود. برای مثال پس از جراحی سرطان سینه حتی الامکان نباید از دست سمت جراحی شده استفاده شود. یا ممکن است شیمی درمانی موجب بی حسی و گزگز در پاها شود و راه رفتن بدون کمک را مشکل کند.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 20 آذر 1395 توسط