راه خلاص شدن از زگیل

phototake_rm_hand_warts

زگیل ها در اثر چه عواملی پدید می آیند ؟چه روش های درمانی موثری برای درمان زگیل ها وجود دارد؟چه نوع زگیل هایی در بین افراد شایع تر است؟ زگیل ها برای بسیاری از افراد آزاردهنده و خجالت آور است .زگیل ها زائده های پوستی و تومورهای کوچکی هستند که در نقاط مختلف بدن ظاهر می شوند .

نکاتی در مورد زگیل
• زگیل های معمول غدد گوشتی در پوست هستند که در اثرعفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بوجود می آیند و باید از زگیل های تناسلی ، که توسط انواع دیگر HPV ایجاد می شود ، متمایز گردند.
• انواع زگیل شامل زگیل معمولی ، زگیل مسطح، زگیل کف پا ، زگیل های پرینه، و زگیل فیلی فرم می باشد.
• زگیل معمولا خود به خود با گذشت زمان ناپدید می شود ، اما ممکن است سال ها نیز باقی بماند.
• زگیل ها معمولا بسیار متغیر به درمان پاسخ می دهند.
• درمان های بدون نسخه برای زگیل شامل استفاده از سالیسیلیک اسید و کیت های انجماد می باشند.
• زگیل ممکن است پس از درمان مجددا عود کند.
زگیل های شایع چه زگیل هایی هستند؟
همانطور که گفته شد زگیل ها ضایعات گوشتی در پوست هستند که در اثر عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) بوجود می آیند. بیش از 100 نوع از HPVs وجود دارد. برخی از انواع HPV ، دستگاه تناسلی و بافت های دهان را آلوده می کنند ، و باعث ایجاد زگیل و سرطان در این مناطق می شوند. دیگر انواع مختلف HPV مسئول ایجاد زگیل های معمول پوستی هستند و سرطان زا نیستند. . اگر چه زگیل مسری فرض می شود اما اغلب تنها بخشی از بدن ( مانند دست یا پا ) را درگیر می کنند ، ولی ممکن است به سایر نقاط بدن نیز سرایت کنند.

برخی از انواع شایع زگیل عبارتند از :
• زگیل های گنبدی شکل که معمولا در پشت انگشتان دست و پا و زانو دیده می شوند.
• زگیل پاشنه که در پاشنه و کف پا پدیدار می شود.
• زگیل پهن که ممکن است در صورت، پاها و دیگر قسمت های بدن ، اغلب با تعداد زیاد بوجود آید.
• زگیل پرینه ، زگیل های اطراف یا و زیر ناخن می باشد.
• زگیل فیلی فرم به طور معمول بصورت یک رشته طولانی، اغلب روی صورت ظاهر می شوند.
چه روش های درمانی برای زگیل های شایع وجود دارد؟
• زگیل می توانند برای هر شخصی آزار دهنده باشند . در افراد عادی، بطور متوسط نیمی از زگیل ها ، در طول 18 ماه ، خود به خود از بین می رود. در این مقاله در مورد درمان زگیل های معمول اطلاعاتی آورده شده است . که البته به زگیل تناسلی یا مقاربتی مربوط نمی شود. درمان های بدون نسخه برای زگیل های معمول پوستی در طولانی مدت بر پایه محصولات حاوی سالیسیلیک اسید برای از بین بردن زگیل ها تولید شده اند. در درمان های بدون نسخه ی جدیدتر، از اسپری جهت منجمد کردن زگیل ها استفاده می شود.
سالیسیلیک اسید
این ماده بصورت قطره ، ژل ، پد و گچ موجود می باشد. و برای اثر بر روی تمام انواع زگیل از کوچک تا بزرگ تولید شده است . سالیسیلیک اسید یک داروی کراتولوتیک است ، به این معنی که پروتئین ( کراتین ) ، را که مسبب ایجاد بسیاری از زگیل ها و لایه های ضخیم پوست مرده اطراف زگیل است را در خود حل می کند.
روش انجماد
در این روش از اسپری هایی جهت منجمد کردن زگیل ها در دمای منفی 57 درجه سانتیگراد استفاده می شود. این کار با نیتروژن مایعی که مورد استفاده بسیاری از متخصصین پوست است مقایسه می شود. البته در روش نیتروژن مایع، دما بطور قابل ملاحظه ای ( منفی 196 درجه سانتیگراد) سردتر خواهد بود.
نوار چسب کانال دار

گزارش شده است که زگیل ها را می توان با پوشاندن آنها با نوار چسب کانال دار و یا دیگر نوارهای بدون منفذ ، مانند نوار الکتریکی درمان کرد. این درمان مستلزم آن است که نوار برای چندین روز متوالی، در جای خود باقی بماند و تنها چند ساعت در هفته می تواند برداشته شود. نوار باید به طور مرتب تعویض گردد.

آیا داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل ، ایمن و بی خطر هستند؟
• در اینگونه از درمانها، پوست ممکن است بسوزد یا قرمز شود اما هرگز عفونت یا زخم ایجاد نمی شود. تنها کاری که باید انجام داد اینست که از مصرف دارو در نقاط تحریک شده ی پوست خودداری کرده و به مرور پوست به حالت طبیعی خود باز می گردد. بهتر است از مصرف اسید سالیسیلیک بر مناطق حساس مانند صورت و کشاله ران خودداری شود، زیرا این احتمال وجود دارد که به پوست اطراف این نواحی آسیب برساند و ناراحت کننده باشد.
• به طور کلی توصیه می شود که اسید سالیسیلیک در افراد مبتلا به دیابت و یا در نقاطی از بدن که گردش خون در آنها ضعیف است استفاده نشود ..
• به همین ترتیب، محصولات منجمد کننده بدون نسخه نیز ایمن هستند، اما باید به دقت و تنها بر اساس دستورالعمل بسته آن استفاده گردند زیرا عملکرد آنها از بین بردن بافت زنده است و ممکن است در صورت استفاده نادرست مخاطره آمیز باشند.
آیا روش های درمان زگیل واقعا موثر هستند؟
مهمترین نکته در درمان زگیل صبر است . بعلت اینکه روش های درمانی مختلفی برای زگیل وجود دارد، چگونگی تاثیر گذاری آنها نیز متفاوت است . زگیل ممکن است بدون هیچ علت قابل شناسایی ظاهر و ناپدید گردد و اغلب بدون درمان خاصی خود به خود ناپدید می شوند.
برخی از زگیل ها در کنار زگیل های دیگر ظاهر می شوند . زگیل ها معمولا بدون درد هستند ، مگر اینکه در نقاطی ظاهر شوند که در معرض فشار یا اصطکاک باشند مثل کف دستها و پاها. برخی از زگیل ها به درمان پاسخ می دهند، در حالی که ممکن است سایر زگیل ها ( حتی اگر از یک نوع هم باشند) به درمان پاسخ ندهند. تمام روشهای درمانی اغلب نیاز به جلسات متعدد در طول هفته ، ماه و یا حتی مدت طولانی تری دارند.

در اینجا چند راه حل عملی برای درمان زگیل آمده است:

1- اگر زگیل برایتان محدودیت و آزار خاصی ندارد بهتر است آنرا نادیده بگیرید، زیرا نهایتا به احتمال زیاد، خود به خود از بین خواهند رفت (هر چند ممکن است مدت زیادی طول بکشد )

2- در صورتیکه مورد ساده ای از قبیل (تک زگیل در صورت و یا یک یا چند مورد در دست ) دارید ، به پزشک مراجعه کرده تا عمل فریز یا تخریب الکتریکی را روی آن انجام دهد . این روش ساده است ، هر چند ممکن است تا حدودی دردناک باشد، ولی به طور کلی هیچ ترسی ندارد.

3- برخی از زگیل ها را می توان با درمان های خانگی درمان کرد، از قبیل :
زگیل های کف پا : زگیل کف پا عمیق بنظر می رسد، اما هنوز هم در لایه سطحی پوست قرار دارد. زگیل کف پا را می توان بدون درد برید و زگیل را نازک تر کرد بدون اینکه خونریزی داشته باشد. قطره سالیسیلیک اسید و گچ به از بین بردن پوشش ضخیم کالوس کمک کرده و باعث می شود که زگیل را کمتر در کف پای خود احساس کنید . آئروسل منجمد کننده بدون نسخه نیز می تواند خوب پاسخ دهد .

زگیل های شایع دست: این نوع زگیل اگر چه دردناک نیست اما ظاهر خوبی ندارد. اسید سالیسیلیک می توانید آنها را کوچکتر کرده یا از بین ببرد ، در برخی موارد، نیز منجمد کننده های بدون نسخه نیز خوب جواب می دهد .

اما اگر زگیل هایی از قبیل مواردی که در زیر آمده است دارید سعی کنید بیشتر از یکی دو بار روی آنها ، درمان خانگی انجام ندهید و برای درمانهای بیشتر به پزشک مراجعه کنید. زیرا دستکاری زیاد اثری جز بدتر شدن روی آنها نخواهد داشت .
• زگیل های زیر یا اطراف ناخن : این نوع از زگیل ها به درمان بسیار مقاوم هستند. و اگر خودتان روی آنها اسید سالیسیلیک قرار دهید فقط ظاهر آنها را خشن تر و غیر جذاب تر می کند.

• زگیل های موزائیکی : بعلت اینکه کوچک هستند زگیل های بذری نیز نامیده می شوند که می توانند به ده ها و یا صدها مورد در سراسر کف پا تکثیر یابند . البته معمولا آزار دهنده نیستند، و به ندرت به درمان پاسخ می دهند ، اگر چه در این مورد نیز ، یکی دو تلاش از جانب خودتان ممکن است موثر باشد.اما خود درمانی بیش از این توصیه نمی شود.

• زگیل های مسطح : این نوع از زگیل ها کوچک، صاف ، جوش مانند و رنگ گوشت هستند و ممکن است در یک بخش از بدن تعداد زیادی از آنها وجود داشته باشد ( به عنوان مثال در صورت، بازوها، و یا کشاله ران ) .از بین بردن آنها تنها با یک لایه نازک از سالیسیلیک اسید و یا روش های دیگر میسر است اما ممکن است مجددا عود کنند.

اگر برداشتن زگیل موفقیت آمیز نباشد چه باید کرد؟

اگر این درمان ها با شکست روبرو شود، و یا اگر صبرتان برای درمان تمام شد، به پزشک مراجعه کنید تا زگیل را با نیتروژن مایع منجمد کند و یا اینکه آنرا با سوزن الکتریکی بسوزاند.
البته، اول مطمئن شوید که پزشک، زگیل را با این روش درمان خواهد کرد. برخی از پزشکان داخلی، برای درمان زگیل از روش خاصی استفاده نمی کنند و ممکن است شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهند.
سایر روش های درمانی که پزشک ممکن است استفاده کند عبارتند از :
• Imiquimod (ALDARA) یک تحریک کننده سیستم ایمنی است که برای استفاده در زگیل تناسلی تایید شده اما گزارش شده است که ممکن است در برخی از زگیل های معمولی نیز موثر باشد البته توجه داشته باشید که این روش بسیار گران قیمت است .

• تزریق ) candidin عصاره ای برای تست حساسیت نسبت به مخمر کاندیدا) .
• تزریق بلئومایسین، که یک عامل شیمی درمانی است که در درمان سرطان استفاده می شود .
• عمل جراحی .
تنها در مواردی که زگیل ها بسیار بزرگ و ناراحت کننده هستند، جراحی و یا عمل جراحی لیزری برای برداشتن زگیل انجام می شود و در سایر موارد معمولا از عمل جراحی اجتناب می گردد. از آنجا که زگیل ها توسط یک عامل ویروسی ایجاد می شوند، ممکن است در تلاش برای عمل جراحی مجددا عود کنند.

rpsi

ارسال شده در 8 آذر 1395 توسط