سلامتی انسان با طب سوزنی

acupuncture2

 

این روزها درباره معالجه انواع ناخوشی ها و سردردها با طب سوزنی صحبت زیاد است. از چند هزار سال پیش چینی ها از پیشگامان ماهری بودند که از این روش برای حل مسائل سلامتی انسان قدم هایی برداشته اند.

طب سوزنی چنین انجام می شود:

یک سوزن استیلی بسیار ظریف به نقطه معینی از بدن فرو برده می شود و با تاب دادن و یا با یک جریان ضعیف الکتریکی پوست را لمس و تحریک می کنند. در حدود پانصد تا هشتصد نقطه مشخص در روی بدن وجود دارد که یک متخصص طب سوزنی از کیفیت و محل این نقاط باید شناخت کامل داشته باشد. هر یک از این نقطه ها با مسئله معینی از سلامتی بدن در تماس و هماهنگ است. برای مثال نقطه معینی در روی دست ممکن است برای درد دندان، در حالیکه نقطه دیگر برای گلو درد است.

اگر تصور شود نیروی نامتعادل انرژی بدن سبب درد و بیماری خاصی شده با فرو بردن سوزن به طور صحیح در جای معینی از بدن انرژی بدن را متعادل می کنند تا رفع بیماری شود. احتمالا وارد کردن جریان الکتریکی ضعیف بر سوزن به منظور کاهش دادن درد آن است. با استفاده از طب سوزنی می توان سردردهای میگرنی را نیز معالجه کرد.

چینی ها ادعا دارند که در عمل جراحی نیز می توان از طب سوزنی برای بیهوش کردن بیمار استفاده کرد و کاربرد طب سوزنی به منطله بی حس کردن و از بین بردن درد است. هنوز تحقیقات کاربرد طب سوزنی معلوم نشده است. در بعضی از توریها ارتباط آن را به واسطه اثر قدرت تماس می دانند. در حقیقت سرعت هدایت تماس با پوست به سراسر اعصاب بیش از احساس درد است. به عبارت دیگر لمس با پوست جلوی انگیزش دردناک بعضی از حالات را سد می کند. مطالعات دیگر حاکی از آنست که ممکن است طب سوزنی مانند داروی خواب آور عمل کند و درد را کم نماید.

معالجه با طب سوزنی به مدت 20 الی 30 دقیقه طول می کشد و بیمار باید در چندین جلسه شرکت کند تا حداکثر رهایی از درد را حاصل نماید.

برای پیدا کردن یک متخصص طب سوزنی نیاز به تحقیق و تفحص دارد. به هر حال باید حداقل پزشک شما او را بشناسد و از هر جهت مورد اعتماد و نتیجه کارش مورد تایید مقامات پزشکی و مردم قرار گرفته باشد. قبل از مراجعه به طب سوزنی باید نوع سردرد شما تشخیص داده شود. اکثر پزشکان معتقدند که باید حتی الامکان از معالجات طب معمولی و استراحت های درمانی استفاده کرد و در صورت عدم موفقیت به طب سوزنی مراجعه شود.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 6 آذر 1395 توسط