پیشگیری از بروز مشکل در آپاندیس

a-woman-has-abdominal-pain

آپاندیسیت چه نوع بیماری است ؟چه میزان از خطرات این بیماری اطلاع دارید ؟آپاندیسیت چگونه تشخیص داده می شود ؟علائم و نشانه های آپاندیسیت چه عواملی هستند ؟ آپاندیسیت چگونه درمان می شود ؟ آپاندیسیت یک نوع التهاب آپاندیس است که باید فورا تحت درمان قرار گیرد.

آپاندیسیت
آپاندیسیت در واقع التهاب آپاندیس است ، اپاندیس بافتی لوله ای شکل است به طول 3.5 اینچ ، که از روده بزرگ منشعب می شود. هیچ کس دقیقا از عمکرد آپاندیس اطلاعی ندارد. تنها چیزی که می دانیم اینست که عدم وجود آن مشکلی در روند زندگی ایجاد نمی کند و برداشتن آن ، منجر به عوارض خاص و اشکاری نیز نمی شود.

آپاندیسیت یک فوریت پزشکی است و نیاز فوری به عمل جراحی برای برداشتن آپاندیس دارد. عدم درمان آپاندیس ملتهب ، می تواند منجر به سوراخ شدن یا ترکیدن آن و نفوذ مواد عفونی به داخل حفره شکم و نهایتا منجر به التهاب جدی پوشش حفره شکمی (پریتونیت) گردد که می تواند بسیار کشنده باشد ، مگر اینکه به سرعت با آنتی بیوتیک های قوی تحت درمان قرار گیرد.

گاهی اوقات آبسه چرکین ( عفونتی که از سایر نقاط بدن جمع شده ) به شکل آپاندیس ملتهب بروز می کند .ابسه اپاندیس وضعیت اورژانسی ندارد ، اما متاسفانه، بدون عمل جراحی تشخیص داده نمی شود.. به همین دلیل، تمام موارد آپاندیسیت به عنوان شرایط اضطراری درمان ، نیاز به عمل جراحی دارند.. آپاندیس می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در سنین زیر 2 سال بندرت رخ می دهد و بین سنین 10 و 30 شایع تر است.

چه عواملی منجر به آپاندیسیت می شود؟

آپاندیسیت زمانی رخ می دهد که آپاندیس بوسیله ی مدفوع، جسم خارجی و یا سرطان مسدود شده باشد. همچنین انسداد ممکن است در اثرعفونت ایجاد شود ،از این رو تورم اپاندیس پاسخ به هر گونه عفونت در بدن است.
آپاندیسیت چه علائمی دارد؟

علائم آپاندیسیت عبارتند از:

درد مبهم در نزدیکی ناف و یا قسمت فوقانی شکم که به پایین شکم و سمت راست حرکت می کند . این اولین نشانه ی اپاندیسیت است.

کاهش اشتها

تهوع یا استفراغ بلافاصله پس از شروع درد شکم

تورم شکم

تب از 99-102 درجه فارنهایت

ناتوانی در دفع گاز

تقریبا در 50% از مواقع ، سایر علائم آپاندیسیت بصورت زیر ظاهر می شوند، از جمله :

درد مبهم یا تیز در هر نقطه از شکم بالا یا پایین ، پشت، یا رکتوم

ادرار دردناک.

استفراغ که پیش از شروع درد شکمی باشد.

گرفتگی شدید

یبوست یا اسهال همراه با نفخ شدید

در صورتیکه هر یک از علائم ذکر شده در بالا را داشتید ، تشخیص و درمان به موقع، بسیار مهم است و از خوردن، آشامیدن ، و یا استفاده از هر گونه داروهای مسکن، آنتی اسیدها ، مسهل ها، کیسه های آب گرم که می تواند باعث التهاب آپاندیس شود جدا خودداری کنید.

آپاندیسیت چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص اپاندیس نیاز به دقت زیادی دارد.علائم آپاندیسیت اغلب مبهم و یا بسیار شبیه به بیماری های دیگر، از قبیل مشکلات کیسه صفرا، عفونت مثانه یا مجاری ادراری ، بیماری کرون ، التهاب معده ، عفونت روده و مشکلات تخمدان می باشد.

تست های زیر معمولا برای تشخیص استفاده می شود.

آزمایش تشخیص التهاب شکم

آزمایش ادرار برای رد احتمال عفونت ادراری

معاینه مقعدی

آزمایش خون

سی تی اسکن یا سونوگرافی

آپاندیسیت چگونه درمان می شود؟

جراحی برای برداشتن آپاندیس ، که آپاندکتومی نامیده می شود، درمان استاندارد برای آپاندیسیت است .
اگر بیمار مشکوک به اپاندیسیت باشد ، پزشک جهت رعایت جانب ایمنی سریعا برای برداشتن آپاندیس جهت جلوگیری از پارگی آن اقدام می کند. اگر اپاندیس ابسه کرده باشد دو اقدام می تواند برای بیمار انجام شود ، یکی تخلیه آبسه چرک و مایع ، و دیگری برداشتن آپاندیس .

آپاندکتومی
قبل ازعمل آپاندکتومی برای مبارزه با پریتونیت احتمالی، برای بیمار انتی بیوتیک تجویز می شود. طی یک بیهوشی عمومی ،آپاندیس از طریق یک برش 4 اینچی و یا توسط لاپاروسکوپی برداشته خواهند شد در صورتیکه بیمار پریتونیت داشته باشد، در طول عمل، شکم نیز از عفونت پاکسازی می شود.
پس از 12 ساعت بعد از عمل جراحی بیمار میتواند راه برود و معمولا ظرف 2 الی 3 هفته به فعالیت های عادی خود بازگردد. اگر عمل جراحی با لاپاراسکوپ ( وسیله ای مانند تلسکوپ نازک برای مشاهده داخل شکم ) انجام شود ، برش کوچکتر است و بهبودی سریع تر خواهد بود.

پس ازآپاندکتومی ، در صورتیکه هر یک از علائم زیر را داشتید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید :

استفراغ شدید

افزایش درد شکمی

سرگیجه / احساس غش

خون در استفراغ یا ادرار

افزایش درد و قرمزی در محل برش جراحی

تب

چرک در زخم

آیا می توان از ابتلا به آپاندیسیت پیشگیری کرد ؟

هیچ راهی برای جلوگیری از آپاندیس وجود ندارد. با این حال، آپاندیسیت در افرادی که از غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه و سبزیجات تازه استفاده می کنند، کمتر رخ می دهد .

rpsi

ارسال شده در 8 آذر 1395 توسط