نکاتی درباره سردردهای هیجانی

migraine-and-headache-diagnosis

سردردهای هیجانی با انقباض عضلانی و بدون اخطار قبلی در هر موقع از روز شروع می شود. اکثر اوقات درد در پیشانی یا در پشت سر و گردن احساس می شود. اینگونه سردرد در موقعی رخ می دهد که شخص زیر فشار احساسات تکان دهنده قرار می گیرد.در عصر حاضر سردرد هیجانی را ناشی از انقباض عضلات در جمجمه، صورت و یا در گردن می دانند. عده ای از متخصصین معتقدند که این انقباض بیشتر یک عارضه جانبی است نه یک بیماری. ظاهرا استرس می تواند سبب تغییرات شیمیایی مشخصی در مغز نظیر کسر شدن میزان سروتونی و اندروفین شود. اندروفین حساسیت را در مقابل درد کم می کند هنگامی که میزان اندروفین کم است شخص آستانه درد پایین تر دارد و بیشتر در مقابل درد حساس است.

هنوز رویداد درد را ناشی از انقباض عضلات می دانند. چرا عضلات اینگونه انقباض پیدا می کنند؟

آنچه مسلم است یک رابطه ای بین استرس و عضلات منقبض دردناک وجود دارد. اما به طور عملی نمی توان آن را شرح داد. بعضی چنین می اندیشند که انقباض عضلات خود یک حفاظ بدنی در مقابل خطر می باشد و بسیار شبیه ضربان قلب است که در هنگام ترس و وحشت زیاد می شود. بعضی از متخصصین سردرد معتقدند که عضلات سر و گردن به طور اتوماتیک در مقابل استرس منبض می شود. هنگامی که عضلات منقبض و متشنج شدند از پای در آمده در مقابل لمس کردن حساس می شوند، رگهای خونی نیز بهم فشرده می شود و ذخایر خون در سر تنزل پیدا می کند. انقباض بیش از حد عضله منجر به درد می شود و به مدت زیاد باقی می ماند. تا هنگامی که عضلات شل و به حالت استراحت بر نگردند درد ادامه می یابد. انقباض عضلانی و تنزل ذخیره خون هر دونقشی در بوجود آوردن درد در سردرد هیجانی ایفا می کنند. ناراحتی های دیگر وضع را مشکل تر می کنند مخصوصا اگر بیمار سردرد هیجانی توام با سردرد رگهای خونی داشته باشد. رگهای خونی ممکن است متناوبا اتساع پیدا کنند و ایجاد درد در حالت کوبیدن نماید.

عوامل و فاکتورهای احساسات تکان دهنده از بزرگترین مشخصات در بوجود آوردن سردردهای هیجانی است. اما نمی توان گفت که تنها عامل آن است. عضلات نیز فقط در هنگام استرس و فشار احساس تکان دهنده منقبض نمی شود. زیرا به تجربه ثابت شده در موقعی که گردن در حالت بخصوصی قرار گیرد احساس درد عارض می شود. برای مثال دیدن تلویزیون در حال خوابیدن، تایپ کردن، رانندگی و مطالعه همگی می توانند عوامل بوجود آوردن سردردهای هیجانی باشند. معمولا در اینگونه فعالیت ها اکثر اوقات گردن در وضعیت سفت و محکم نگاهداری می شود و چانه کاملا روی سینه می چسبد. حتی گرفتن گوشی تلفن بین گوش و شانه می تواند سب انقباض زیاد عضلت و منجر به سردرد هیجانی شود. حرکات معینی از صورت برای بیان مطالب، نگاه کردن طولانی در حالت لوچی، جوبیدن آدامس، فشار دادن فک و دندانها همه ممکن است سبب سردرد هیجانی شود.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 6 آذر 1395 توسط