مقایسه سردردهای خوشه ای (کلاستر) با سایر سردردها

161018132608_1_900x600

سردردهای خوشه ای (کلاستر)

سردردهای کلاستر نسبتا نادر و با مقایسه به سردردهای میگرنی تعداد کمی از مردم بدان مبتلا می شوند. چنین تخمین زده شده که در آمریکا حدود یک میلیون از این بیماری رنج می برند در حالیکه در حدود 18 میلیون دچار سردردهای میگرن هستند.

قریب صد سالی است که دانش پزشکی از سردردهای کلاستر اطلاع پیدا کرده است. اینگونه سردرد به اسامی مختلف و مبهمی نام گذاری و طبقه بندی شده است. ولی امروز سردردهای کلاستر با علائم کلینیکی خاص خود شناسایی شده است.

سردردهای کلاستر به طور بسیار شدیدی دردناک و از سردردهای آوندی (رگهای خونی) است که حمله های آن به طور گروهی یا خوشه ای رخ می دهد. معمولا هر حمله بین 15 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. چندین حمله در یک روز یا بطور روزانه برای چندین روز یا هفه رخ خواهد داد. فواصل زمانی پیدایش سردرد به این ترتیب است که بیمار برای مدت نسبتا طولانی سردرد به سراغش نخواهد آمد و سپس دچار سردرد می شود و احتمالا این مدت کمتر از سه سال نخواهد بود.

شدت سردرد بحدی زیاد است هک تقریبا غیر قابل تحمل و چنین گزارش شده:

احساس درد مانند مته کردن و سوراخ کردن است و اکثر اوقات درد در پشت یکی از چشمها واقع می شود. برای دردکش ها چنین استنباط می شود که وارد قفس حیوانات وحشی شده اند و چنان عاصی می شوند که سر خود را محکم به دیوار مقابل می کوبند و حتی دست به خودکشی می زنند. سردرد فقط به یک طرف سر محدود است. اکثر رنجورین (85 درصد) از مردان و در سنین 20 تا 50 سالگی مبتلا می شوند.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 5 آذر 1395 توسط