معرفی پنج داروی ضد میگرن

shutterstock_301999529-650-tabs

متی سرژید: نظیر ارگوتامین عمل می کند و رگهای خونی را از اتساع باز می دارد. مصرف آن برای زمان طولانی خطرناک است. احتمالا این دارو دارای کمی عوارض جانبی به انضمام سینه درد، کاهش یافتن جریان خون در رگها، بی خوابی و سرگیجه به همراه دارد. این دارو نباید در دوران بارداری، فشار خون و یا بیمارانی که از بیماری قلب، ریه، کبد و یا کلیه رنج می برند مصرف شود.

پری اکتین: یکی از داروهای آنتی هیستامین است که تاثیر آن روی بسیاری از مردم و بچه های مبتلا به میگرن ثابت شده است. تصور می شود این دارو روی سطوح ماده شیمیایی مغز بنام سروتونین که در ریشه میگرن است اثر می کند. احتمالا پریاکتین ایجاد چرت زدن و سرگیجه می کند. و نباید توسط بیمارانی که مبتلا به گلوموم، آسم و صرع هستند مصرف شود.

پروپانول: یک داروی بازدارنده اتساع رگها است و برای جلوگیری از رخ دادن حمله های میگرن مصرف می شود.

پروپانول تنها داروی اختصاصی است که اثر آن روی سردرد ثابت شده است. پروپانول با کاستن اثرات استرس فشار خون را پایین می آورد و از اتساع رگهای خونی جلوگیری می کند. نظیر بسیاری از داروهای دیگر پروپانول نیز دارای عوارض جانبی جدی مانند: آسم، زخم معده، خستگی و بیماری قلب می شود. این دارو نباید مورد استفاده بانوان حامله، دیابت، آسم و یا افرادی که دارای فشار خون پایین هستند قرار گیرد. به هر حال مصرف دارو برای مدت طولانی بدون اشکال وایمن می باشد.

کلونیدین: این دارو ازدیاد فشار خون را به نحوی کنترل می کند که باز شدن و اتساع رگها اتفاق نخواهد افتاد. ممکن ست سبب چرت زدن شود. بانوان حامله نباید از این دارو مصرف کنند. قطع دارو نباید یکباره انجام گردد و باید به مرور میزان مصرف آن کاهش یابد.

آمی تریپتیلین: یک داروی ضد افسردگی است که برای دفع حمله های میگرن می توان بطور روزانه از آن استفاده کرد. تصور نکنید که فقط افراد افسرده باید از این دارو استفاده کنند. در مواقعی که بیمار در صدد قطع معالجه است این دارو برای کاهش دادن حمله های میگرن مفید است. با وجودی که اکثر مردم از عوارض جانبی جدی این دارو شکایتی نداشته اند ولی ممکن است خشکی دهان، سرگیجه، دیدن لکه سیاه در جلوی چشم و احساس سوزش کردن گاهی مشاهده شود. مصرف این دارو برای سردردهای هیجانی نیز موثر است.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 5 آذر 1395 توسط