مواردی برای راحت تر شدن زایمان

172_331

در حالی که پاها حدود 6 اینچ از یکدیگر فاصله دارند مقابل دیوار بایستید. وقتی از ناحیه کمر به سمت جلو خم شده اید دستها را بر روی دیوار بگذارید. وزن بدن را به روی پاها انتقال دهید و کمر را صاف نگه داشته پایین تنه را به سمت زمین هدایت کنید. چنانچه هر مشکلی را در پاها یا کمر احسا سکردید زانوها را خم کنید. در این وضعیت برای 3 تا 4 تنفس باقی بمانید و سپس بلند شوید. این تمرین را هر زمان که ضروری اجرا کنید.

اسکوات

روی زمین به حالت سر پا بنشینید پاها را بیشتر از عرض باسن باز کرده و سدتها را به طرف زانو برده سپس روی پا بلند شوید. سعی کنید وزن را به پاشنه ها انتقال دهید. سپس کف دستها را به هم بچسبانید به طوری که آرنج ها را خم کرده و بین زانو قرار دهید و زانوها را به سمت بیرون فشار دهید. در همین حالت به مدت 3 تا 5 بار تنفس کرده باقی بمانید. می توانید این وضعیت را با صندلی یا همسرتان امتحان کنید.

ماساژ یکی از ابزارهایی است که فرد برای راحت تر شدن از آن استفاده می کند و افراد نظرات متفاوتی راجع به آن دارند. پم، مادر دو فرزند می گوید: با وجود این که در دوران بارداری از ماساژ لذت می بردم اما در زمان زایمان وقتی همسرم سرم را نوازش می کرد و شانه هایم را ماساژ می داد بسیار آزار دهنده و ناراحت کننده بود بیشتر تمایل داشتم تنها باشم تا بتوانم تمرکز کنم. برای سایرین متفاوت بود. کارن، مادر 6 فرزند می گوید: همسرم شکم و شانه هایم را ماساژ می داد زمانی که حساس شدم آن را متوقف کرد.

ماساژ دادن و برقراری ارتباط طی یک تعادل صورت می گیرد. در نقطه مقابل این قضیه در طی زایمان ممکن است تمایل به نوع دیگری از ماساژ داشته باشید. با همسرتان صحبت کنید و اجازه دهید خواسته تان را بداند. به او اجازه دهید بداند که ممکن است نظر خود را به یک باره تغییر دهید و از او بخواهید که پیش از یک ماساژ نوع دیگری را دریافت کنید. ممکن است خبری که در ابتدای زایمان خوشحالتان می کند در پایان آن احساس متفاوتی را به شما القا نماید.

حتما نمی باید روش خاصی را برای ماساژ به کار برد. اگر احساس خوبی به شما دست می دهد آن را ادامه دهید این گفته ای است که درباره ماساژ صدق می کند. برخی ماساژ تراپیست ها پیشنهاد می کنند ک کف پا و بخش بالایی پاشنه را بمالید. این عقیده وجود دارد که ماساژ این قسمت باعث تحریک دهانه رحم شده درد زایمان کاهش می یابد و به نازک شدن دیواره رحم کمک می کند. ماساژ به دیگر تراپیست ها نیز مانند فشار درمانی مرتبط است. فشار درمانی که به کار بدنی نیز معروف است شامل فشار شدید روی نقاط خاصی از بدن است که باعث برطرف شدن علائم فیزیکی مانند درد می شود.

بسیاری از خانم ها از فشار درمانی برای کاهش و درمان حالت تهوع اول صبح، تسهیل زایمان، آرام سازی و کاهش درد زایمان استفاده کرده اند.

موسیقی

نوع موسیقی که به هنگام درد زایمان به آن گوش می دهید می تواند سبب آرامش و یا از دست دادن آرامش تان گردد. بعضی خانم ها از صوت سفید یا صداهای طبیعت برای کمک به آرام شدن استفاده می کنند. با استفاده از این اصوات می توانید از تصویری هم خوان با آنها برای تصور کردن آن استفاده کنید. برای مثال  اگر به صدای یک مرداب و یا به صدای حیات وحش جنگل گوش می دهید می توانید خود را در آن فضا قرار دهید.

برخی افراد با صحنه هایی خاص به آرامش نمی رسند. روزی در یکی از کلاس هایی که تدریس می کردم نوار صدای اقیانوس داشتم که در آن جیغ پرندگان دریای از دور به گوش می رسید. هنگامی که تمرین به پایان رسید یکی از اعضای کلاسم از جا برخاست و گفت که این صدا به او جواب نداده است برای این که تمام مدت مرغان دریایی را تصور می کرده که در ساحل به او حمله می کرده اند. موزیکی را انتخاب کنید که به شما آرامش دهد.

موسیقی های سنتی بر روی سی دی یا نوار که به خصوص برای آرامش و ریلکسیشن آماده سازی شده اند بسیار عالی اند با مرکز زایشگاه خود صحبت کنید و ببینید که آیا ضبط صوت یا سی دی پلیر دارند که در اختیارتان بگذارند در غیر این صورت می توانید ضبط را همراهتان ببرید و همچنین پیش از زایمان کسب آرامش را با موسیقی تمرین کنید تا از قبل بین موسیقی و احساس آرامش ارتباط برقرار نمایید.

هر زایمان مانند خانم هایی که آن را تجربه می کنند متفاوت است. از تمهیداتی که ممکن است به شما کمک کنند آگاه شوید و ببینید که کدام یک روی شما جواب می دهند. برنامه ریزی کنید. اما در برابر تغییرات انعطاف پذیر باشید. تصور کنید که جریان زایمان مانند موج سواری در اقیانوس است. در طی آن با پستی و بلندی های بسیاری روبرو خواهید شدو اما سرانجام به مقصد می رسید. بدون این که آن را بدانید تنها فردی خواهید بود که قصه تولد نوزادتان را می گوید.

آماده، حرکت، زمان زایمان است

همان طور که بارداری افراد دیگر متفاوت است زایمان نیز به همین صورت خواهد بود. اگر چه خوشبختانه راهنمایی هایی بر اساس آنچه در مورد میانگین خانم ها صادق است وجود دارد. نه تنها کتابهایی در این باره وجود دارد خانم هایی هستند که از تجربه زایمانشان می گویند. به یاد داشته باشید نمی توانید اتفاقاتی را که برایتان رخ می دهد کنترل کنید فقط می توانید عکس العمل تان را نسبت به آن کنترل نمایید. زایمان تجربه ای است که بایستی اجازه دهید اتفاق بیفتد. زمانی که رحم برای فرایند به دنیا آوردن نوزاد فعالیت می کند از کنترل کردنش دست بردارید. به نوزاد و پزشکتان اعتماد کنید زیرا آنها می دانند که چه بایستیبکنند. با جمع کردن عضلات و مقاومت در برابر انقباضات ممکن است که فرایند زایان را کندتر کرده و باعث شدت بیشتر انقباضات شوید. خوشبختانه تنفس و تمرینات آرامش بخشی که در دوران بارداری انجام می دهید در زمان زایمان جواب خواهند داد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 1 آذر 1395 توسط