ضروری ترین اطلاعات درباره مشکلات زایمان

147318731_wide

پیش از قرن بیستم زایمان یک پروسه طبیعی تلقی می شد که با مقادیر زیادی تلاش و درد قابل تحمل همراه بود. اگر چه به نظر می رسد که در ایالات متحده این عقیده وجود دارد که درد زایمان خوب نیست و زنی که زایمان می کند هر چه زودتر بایستی از درد رها شود و برخی برای رهایی از درد جراحی بر روی شکم را پیشنهاد می کردند.

این اعتقادات در جامعه ای که از افراد برای تحمل درد و رنج فراوان فتح قله ها یا شرکت در مسابقات ماراتن قدردانی می ند کمی متناقض به نظر می رسد. اما با وجود این که زایمان یک درد هدفمند است یک رقابت میزان تحمل درد در خانم ها نیست. اگر چه گاهی نوع داروها و مقادیر آنکه در زمان زایمان برای کنترل درد استفاده می شود ممکن است اثراتی منفی روی نوزاد داشته باشد.

شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد در زنانی که قادرند نوزادشان را بدون مسکن به دنیا آورند رضایت شان از زایمان بیشتر است. درست مانند ورزشکاری که علی رغم آسیب جسمی قادر به ادامه مسابقه یا ماراتن است این انتخاب برای یک خانم وجود دارد که با مشورت پزشک در طی زایمان مسکن استفاده کند شرایط بسیاری نیز ایجاد می شوند که در آنها  استفاده از مسکن بر مضرات آن  ارجحیت دارد.

بگذارید اول به فواید درد کشیدن در طی زایمان نگاهی داشته باشیم. (بله، درد کشیدن هم فوایدی دارد) یک تئوری درباره درد کشیدن، هشدار به مادر برای نزدیکی به زایمان است. بدون این هشدار حتی مادر نخواهد دانست که چه زمانی خود را به یک مرکز رسانده یا پزشکش را مطلع کند. تجربه خانم ها از زایمان بنا به عوامل متغیر متفاوت است. نقطه شروع درد در هر فرد همانند فرهنگ و سنت های خانوادگی نقش مهمی را در تجربه درد و ناراحتی در طول زایمان ایفا می کند.

درد زایمان در متن باورهای فرهنگی و بیشتر در استانداردهای خانواده، جامعه و سیستم بهداشت و سلامت جامعه و پزشکان رخ می دهد. تحمل درد در فرهنگ های متفاوت در نتیجه الگوهای رفتاری، متفاوت است.

تحقیقات نشان داده اند که زنانی که در حومه شهر زندگی می کنند نستب به زنان شهری رفتارهای سالم تریب در رابطه با زایمان نشان می دهند. با زندگی در مزارع، زنان دائما شاهد زایمان حیوانات هستند بنابراین هیچ راز و رمزی در رابطه با این حادثه طبیعی برایشان باقیب نمی ماند و شواهد نشان می دهند هر چه در زمان زایمان افراد بیشتری از اعضای خانواده کنار بیمار باشند نتیجه بهتری عاید خواهد شد.

درد زایمان بستگی به مراحل مختلف آن دارد. در طول اولین مرحله از زایمان (فاز اتساع یا کشیدگی)، درد شکمی به درد ناشی از اتساع بخش پایینی رحم و اتساع دهانه رحم غالب می شود. به طور معمول شدت درد زایمان با بیشتر شدن  اتساع دهانه رحم، بیشتر شده و به طور مستقیم با شدت، فرکانس و تناوب انقباضات رحم ارتباط دارد. تفاوت هایی بین مادرانی که اولین زایمانشان را تجربه می کنند و مادرانی که چندمین نوبت زایمانشان است نیز وجود دارد. متوسط مادرانی که زایمان اولشان را تجربه می کنند در اوایل زایمان (کمتر از 5 سانتیمتر اتساع) نسبت به آنانی که قبلا زایمان داشته اند درد بیشتری متحمل می شوند. آنها ممن است حتی در طول مراحل اول و دوم نیز افزایش درد را تجربه کنند.

با وجود این که اکثر خانم ها در طول انقباضات، دردی زیر شکمشان احسا سمی نمایند 15 تا 47 درصد از بانوان نیز در نتیجه این انقباضات درد کمر را نیز تجربه می کنند. به گفته محققان رابطه مستقیمی بین کمر دردهای قاعدگی و کمر درد زایمان وجود دارد. دلایل علمی این رابطه هنوز مشخص نیست.

وضعیت جنین و رد در وضع حمل می تواند باعث کمردرد در زمان  زایمان شود. اکثر خانم ها در حالت ایستاده نسبت به خوابیده بر روی کمر راحت ترند. تجربه زایمان قبلی بدون مصرف مسکن می تواند باعث ککاهش درد در این زایمان باشد. تجربه پیشین در تحمل درد فرصتی برای ایجاد توانایی تحمل درد به وجود می آورد. برای اکثر مادرانی که اولین زایمان را تجربه می کنند زایمان، اولین تجربه درد شدید جسمی است.

زنانی که به طور منظم ورزش می کنند به دلیل ااین که با برخی دردهای عضلانی ناشی از ورزش وفق یافته اند توانایی بیشتری برای تحمل درد زایمان دارند. با ورزش کردن، درد زایمان یک ناراحتی موقتی خواهد بود که نتیجه و پایانی مثبت خواهد داشت.

اعتماد به نفس یک خانم در تحمل درد زایمان رابطه ای قوی با ایده کاهش درد دارد موفقیت در توانایی تحمل درد که در کلاس های آمادگی زایمان ایجاد می شود با  اعتقاد فرد به توانایی کسب آن به دست می آید.

چه فکر کنید که می توانید و چه فکر کنید که نمی توانید در هر صورت حق با شماست.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 30 آبان 1395 توسط