گرایش به جراحی زیبایی با اختلالات روحی

rhinoplasty-procedures

آمار جراحی زیبایی در کشور ما حتی از آمریکا و اروپا هم بالاتر است .آیا این همه عمل های زیبایی رضایت بخش هستند ؟به نظر شما چرا افراد زیادی به دنبال جراحی های زیبایی می روند ؟ افرادی که بیش از حد عمل جراحی زیبایی انجام می دهند دچار اختلال شخیصت می شوند که این امر یک نوع مشکل روانی است.

یک روانپزشک با تاکید بر اینکه پدیده مد شدن در جراحی نقش زیادی دارد، گفت: بیشترین افرادی که عمل زیبایی انجام می شوند با مد شدن جراحی بر روی یکی از اجزای بدن تشویق می شوند که این کار را انجام دهند ولی باید از نظر سطح عمومی جامعه بر گسترش عمل جراحی زیبایی در کشور کار شود تا بتوانیم تاثیری که زیبایی و ظاهر بدن بر روی اعتماد به نفس و زندگی افراد دارد را کم کنیم.

دکتر علی اکبر نجاتی صفا گفت: افرادی که برای عمل جراحی به کلینیک مراجعه می کنند، از افراد معروف مانند بازیگران الگو برداری می کنند به خصوص در جراحی بینی حتی افرادی که بینی آنها هیچ گونه مشکلی ندارد، باعث می شود که به سمت جراحی روند.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: تصور اینکه افرادی که به دنبال جراحی زیبایی می روند دچار افسردگی می شوند، باور اشتباهی است چرا که بعضی افراد به دلیل اضطراب ناشی از زیبایی ظاهر، احساس نارضایتی می کنند و حتی بعد از عمل هم احساس رضایت از نتیجه عمل و ظاهر جراحی خود ندارند.وی اضافه کرد: در بعضی موارد افراد به دلیل داشتن اختلالی به نام اختلال بدریختی احساس خوبی نسبت به یکی از اعضای و حتی کل بدن خود ندارند و دست به عمل زیبایی می زنند و سعی می کنند آن قسمت بدن خود را پنهان کنند اما از دید ناظر بیرونی آن فرد هیچ مشکل خاصی نسبت به دیگران ندارد و تنها به دلیل داشتن مشکلات روان پزشکی همیشه در حال تغییر ظاهر است.

نقش رسانه ها و تبلیغات در عمل زیبایی

نجاتی صفا با اشاره به اینکه بیشترین افرادی که عمل جراحی زیبایی می کنند تحت تاثیر رسانه های مکتوب و غیر مکتوب قرار می گیرند، گفت: با توجه به اینکه فرهنگ جهانی بر روی بدن تاکید دارد باعث می شود که افراد بر روی زیبایی چهره و بدن خود توجه زیادی داشته باشند، به همین دلیل برای مقابله به این مسئله در کشورهای آمریکایی و به ویژه در اروپا تبلیغات زیادی در حال انجام است و در تبلیغات خود از افراد بسیار معمولی به جای افراد معروف استفاده می کنند تا شدت تاثیر پذیری افراد از عمل های جراحی زیبایی کم شود.

درمان مشکلات روانی قبل از عمل زیبایی

این روانپزشک خاطرنشان کرد: افرادی که به دنبال جراحی هستند باید قبل از انجام هرگونه عمل جراحی از نظر سلامت روانی شناسایی شوند تا بعد از عمل مشکلی برای فرد و پزشک ایجاد نشود چراکه این افراد بعد از عمل هم احساس نارضایتی می کنند. این مسئله به خاطرنداشتن سلامت روان و اختلالات روانی در این افراد است که می تواند برای پزشکان هم مشکل ساز شود.این روانپزشک در پایان توصیه کرد: قبل از انجام جراحی های زیبایی باید یک ارزیابی اولیه در مورد سلامت روان افراد انجام شود و افرادی که دچار اختلال بدریختی هستند باید قبل از عمل جراحی بیماری روانی آنها درمان شود. همچنین با توجه به اینکه عمل جراحی جنبه فرهنگی دارد باید از نظر سطح عمومی جامعه بر گسترش عمل جراحی زیبایی در کشور کار شود تا بتوانیم تاثیری که زیبایی و ظاهر بدن بر روی اعتماد به نفس و زندگی افراد دارد را کم کنیم.

وب دا

ارسال شده در 30 آبان 1395 توسط