فواید ماساژ پرینیال

woman-in-blue-scrubs-with-hand-on-the-shoulder-of-a-woman-with-stomach-pain

پرینیوم،، پوستی 3 لایه، بین مهبل و مقعد بانوان و ناحیه مابین بیضه ها و نشیمن در آقایان است. در بانوان در زیر ناحیه پرینیوم، عضلات و بافت های فیبری وجود دارند که سبب کشش ناحیه ذکر شده برای تطبیق با کودک در طی زایمان می گردد.از گذشته پزشکان بر این عقیده بوده اند که اپی زیوتمی می  تواند به کاهش خطر پارگی واژینال و پرینیوم در طی زایمان کمک نماید. اپی زیوتمی ایجاد نوعی شکاف و یا بریدگی در پرینیوم در پایان مرحله دوم زایمان برای کمک به تسهیل تولد کودک است.

به هر حال تحقیقات در دهه های 70 و 80 نشان داد که اپی زیوتمی نه تنها از پارگی پرینیال جلوگیری نمی کند بلکه در واقع منجر به افزایش وقوع و شدت پارگی های مربوط به زایمان می گردد. از آن پس محققان بررسی های دیگری برای یافتن روش های ممکن که وقوع و شدت پارگی های ایجاد شده در مهبل و پرینیال را کاهش می دهند انجام دادند. سه روش شناخته شده شامل وضعیت زایمان روش فشار به جلو و ماساژ پرینیال است.

از سال 1979 تا 1985 محققان در شمال  غربی ایالات متحده آمریکا برری هایی را بر روی 368 بانویی که در مرکز مامایی زایمان کردند انجام دادند. این بانوان شامل 61 مادر با اولین تجربه زایمان و 307 بانویی که حداقل تجربه یک بارداری دیگر را داشته اند می شد.

یافته ها نشان داده اند مادران با اولین تجربه بارداری پارگی های واژینال بیشتری را نسبت به بانوانی که چندمین زایمانشان صورت می پذیرفت، داشتند. شدت پارگی در بانوانی که تمرینات ماساژ پرینیال را انجام داده بودند کاهش مهمی را نشان داد. همچنین مادران با چندمین تجربه زایان که برای زایمان های پیشین شان از اپی زیوتمی استفاده شده بود این بار مزایای بسیاری را از انجام تمرینات ماساژ پرینیال به دست آوردند.

اگر چه هنوز هم سوالاتی در مورد تعداد تکرار مطلوب، زمان و تکنیک ماساژ پرینیال وجود دارد محققان بانوان باردار را برای انجام تمریناتی که به جلوگیری یا کاهش شدت پارگی پرینیال و پارگی های پرینیال مرتبط با تولد کودک کمک می نماید تشویق می کنند. این نوع ماساژ کمک می کند بانوان برای احساس کشیدگی در طی تولد کودک آماده شده همین طور نیاز به اپی زیوتمی و خطر پارگی پرینیال کاهش پیدا کند.

ماساژ روزانه پرینیال را حدودا در هفته 34 بارداری شروع کنید. حتما پیش از تمرین از ین تکنیک با پزشک تان در مورد انجام ماساژ پرینیال گفتگو کنید. چنانچه دارای هر گونه عفونت فعال واژینال از جمله هرپس هستید از ماساژ پرینیال اجتناب کنید.

دستها را بشویید. مکانی اختصاصی گرم و راحت برای تمرین بیابید. آینه ای را مقابل پرینیومتان قرار دهید تا ببینید چه کاری می کنید. از طریق انگشتها، محل پرینیوم را با روغن های گیاهی، روغن نارگیل، ژل های نرم کننده و یا روغن ویتامین E آغشته کنید. شصت ها را حدود یک تا یک و یک دوم اینچ در اطراف واژن قرار داده و پوست را آرام به سمت پایین و طرفین بکشید. این مورد ممکن است به طور جزئی سبب حس خارش یا سوزش گردد. از حرککت به سمت بالا و میزراه اجتناب کنید. وضعیت فشاری ثابتی را حدودا دو دقیقه نگه دارید تا در پرینیوم احساس بی حسی و کرختی نمایید.

در حالی که ناحیه را با شصت ها به سمت پایین و خارج می کشید دو بار دیگر به آرامی روغن را بر روی نیمه پایین واژن ماساژ دهید. این حرکت کشیده شدن پوست پرینیال را در زمان زایمان شبیه سازی می کند.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 30 آبان 1395 توسط