در دوران بارداری تمرینات کششی و قدرتی انجام دهید

man-and-woman-on-mats-doing-leg-lifts

تنها حدود 100 سال پیش، پزشکان متقد بودند که تمرینات فیزیکی برای سلامتی بانوان مضر است. در پایان قرن نوزدهم پزشکان بر این عقیده بودند که ارگان های بدن بانوان با شرکت در ورزش به میزان زیادی آسیب خواهند دید.

در قرن بیستم تغییرات مهمی در نگرش افراد نسبت به ورزش زنان ایجاد شد اما تا سال 1984 بانوان اجازه شرکت در مسابقات ماراتن را نداشتند.

هم اکنون بانوان بارداری هستند که دونده ماراتن اند. اینگرید کریستینسن یک نروژی دونده مسافت های طولانی بود که تا پنجمین ماه بارداری اش در مسابقات شرکت کرد و بدون هیچ مشکلی پسری سالم به دنیا آورد. اما به طور معمول شرکت در مسابقات ماراتن برای زنان باردار توصیه نمی شود. به هر حال تحقیقات از مفید بودن تمرینات سبک در دوران بارداری حمایت می کنند و فواید ذیل را خاطر نشان می سازند:

* کاهش یا جلوگیری از بسیاری علائم بارداری شامل کمردرد، ورم مچ پا، خستگی، ترومبوز سرخرگ ها و واریس سیاهرگ ها

* بهبود فیزیولوژیکی

* کاهش فشارهای قلبی- عروقی

* کاهش ایجاد غش یا تشنج آبستنی

* جلوگیری از اضافه وزن بیش ازحد

* آماده ماندن بدن

* وضع حمل و زایمان آسان تر

* بازگشت به حالت اولیه سریع تر بعد از زایمان

شنا کردن به ویژه در طی دوران بارداری بسیار سودمند است. به علت ویژگی شناوری آب، تمرین در آب نسبت به تمرین در خشکی فشار کمتری را بر مفاصل وارد می نماید در اثر فشار هیدروستاتیک آب جریان خون عروق محیطی به سمت عروق داخلی رانده می شود که این باعث کاهش تورم یا ادم که یکی از شایع ترین مشکلات در طی بارداری است می گردد. همچنین تمرین در آب در مقایسه با تمرین در خشکی باعث کاهش ضربان قلب و تنظیم بهتر دمای بدن می شود.

تاثیرات ورزش بر روی زمان و نوع زایمان مورد بحث است. به هر حال شواهد نشان می دهند که سطوح بالاتر آمادگی جسمانی ممکن است منجر به کوتاه تر شدن زمان وضع حمل شود. اتفاق نظر بر این است که عضلات لگن و خاصره و شکمی تقویت می شوند و همین طور داشتن نگرش مثبت به زایمان، احتمال زایمان طبیعی را در مقابل سزارین افزایش می دهد. بررسی ها همچنین کاهش معنی داری را در میزان درد وضع حمل زنانی که در طی دوران بارداری ورزش کردند نشان داد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 27 آبان 1395 توسط