غذاهایی که در طی بارداری باید از آنها دوری کنید

salmon-fillets-raw

غذاهای دریایی یک منبع کم چرب پروتئین و بخش مهمی ا زیک رژیم غذایی متعادل در دوران بارداری است. ماهی یک منبع سرشار از امگا3 و اسیدهای چرب است که برای داشتن بدنی سالم ضروری است. اگر چه بر طبق سازمان مدیریت غذا و دارویی آمریکا، انواع خاصی از غذاهای دریایی حاوی مقادیری متیل جیوه هستند که به سیستم عصبی جنین آسیب می زنند.

آکادمی ملی علوم آمریکا بیان داشته است که سالانه 60000 نوزاد در آمریکا با مشکلات عصبی به دنیا می آیند که در نتیجه مجاورت با متیل جیوه موجود در رحم است. تقریبا تمامی ماهی ها حاوی مقادیر کمی متیل جیوه هستند اما ماهی های بزرگ تر که طول عمر بیشرتی داشته بزرگ ترین تهدید برای خانم های باردار محسوب می شوند. کوسه ماهی، شاه ماهی خال مخالی، نیزه ماهی و شاه ماهی اسپانیایی از ماهی هایی هسند که بالاترین سطح متیل جیوه را دارا هستند.

FDA پیشنهاد می کند که در هفته کمتر از 12 اونس ماهی پخته مصرف کنید و همچنین از صدف ها و سخت پوستان، ماهی های کنسرو شده ماهی کوچک اقیانوسی و پرورشی را پیشنهاد می کنند. سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد می کند که زنان باردار، مادران شیرده و کودکان هفته ای یک بار از ماهی های صید شده توسط دیگر اعضای خانواده استفاده کنند.

نگرانی دیگر درباره مصرف غذاهای دریایی در دوران بارداری خطر عفونت انگلی است این مورد بیشتر درباره ماهی های پاک نشده، خام یا نیمه پخته صادق است. ماهی هایی را انتخاب کنید که پوست براق، آبشش های قرمز و چشم هایی شفاف داشته باشند. کمی بو طبیعی است. ماهی یخ زده بایستی در بسته بندی های وکیوم شده و به حالت جامد باشد. زمانی که ماهی را خریداری کردید فورا در یخچال نگهداری کرده و نهایتا در ظرف 48 ساعت آن را طبخ کنید. در صورتی که ظرف سه روز آینده قصد خوردن ماهی را ندارید آن را حتما فریز کنید. ماهی در فریزر به خوبی 3 الی 6 ماه می ماند.

ماهی تنها غذایی نیست که باید در مصرف آن دقت کرد. مرغ و گوشت هم حاوی انگل و باکتری های مضرند. دستها و تمام سطوحی را که با مواد غذایی خام در تماس بوده اند شسته و گوشت را کاملا بپزید. به خانم های باردار توصیه می شود تا به دلیل خطر آلودگی به میکروب لیستریا از مصرف پنیرهای نرم مثل پنیر بری، خودداری کنند و در عوض پنیر روستایی یا پنیرهای سفت بخورند. حتی در تخم مرغ های رسمی نیز میکروب سالمونلا دیده شده است بنابراین از مصرف تخم مرغ خام یا عسلی خودداری کنید.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 27 آبان 1395 توسط