نانسی زی، هنر تنفس کردن

breath-difficulty1

به کودکی که خوابیده است نگاه کنید. شکم کودک با هر تنفس بالا و پایین خواهد رفت. تنفس دیافراگمی یا شکمی، تنفسی طبیعی است و بدون صرف انرژی انجام می شود. به هر حال برخی اوقات در دوران کودکی مان تنفس طبیعی را قطع کرده و شروع به تنفس سطحی در قفسه سینه می کنیم. متاسفانه تنفس سطحی در قفسه سینه برای مدت طولانی سبب ایجاد تنش در بدن، محدودیت توانایی دریافت اکسیژن و خستگی خواهد شد.

می دانیم که با اولین تنفس زندگی آغاز می شود و با آخرین تنفس پایان می یابد. اما مهم این است که ما بین این دو تنفس چگونه نفس بکشیم تا تاثیر مناسب تری بر زندگی مان بگذارد.

 

تنفس شکمی را بشناسید

زمانی که در حال انجام دم هستید دیافراگم، عضلات جدا کننده شکم و قفسه سینه، به سمت شکم فشرده می شود. و بالعکس در زمان انجام بازدم در حالی که عضلات شکم شل اند دیافراگم سبب بالا آمدن قفسه سینه می شود. تحقیقات نشان می دهند تنفس دیافراگمی سبب ریلکسی عضلات، بهبود جریان خون ناحیه شکمی و آرامش و تسکین سیستم عصبی می شود. این مورد همچنین به هماهنگی عضلات شکم و ماساژ ارگان های داخلی کمک می نماید.

تنفس از دو طریق داخل و خارج از بینی انجام می شود. بینی دارای موهایی کوچک است که به تصفیه هوای که از کانال های بینی عبور می کند کمک می نمایند. در طی دوران بارداری، گرفتگی بینی امری متداول است. در صورتی که دچار گرفتگی بینی شدید، سعی کنید از دو طریق بینی و دهان تنفس نمایید و اگر در انجام تنفس ناتوانید به هر صورتی که احساس راحتی می کنید نفس بکشید.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 27 آبان 1395 توسط