برنامه های پیگیری سلامت سینه

mother-feeding

برای دوران بارداری و تمامی طول عمر خود بایستی برنامه های پیگیری سلامت سینه را انجام دهید تا بتوانید سرطان سینه را در مراحل اولیه تشخیص دهد. بر طبق آمار سازمان تحقیقات سرطان تشخیص سریع و درمان آن باعث نجات زندگی افراد زیادی خواهد شد. با تشخیص به موقع تقریبا 95 درصد از موارد سرطان سینه با موفقیت قابل درمان است.

در زمان بارداری هر ماه یک روز را به تست سینه ها اختصاص دهید. اولین روز هر ماه برای به خاطر سپردن راحت تر است. بعد از شروع سیکل قاعدگی، سینه خود را روز پنجم تا هفتم قاعدگی تست کنید. هر مورد غیر عادی را بایستی به پزشک خود اطلاع دهید. یک خودآزمایی کامل شامل تست جلوی آینه به حالت خوابیده و زیر دوش انجام می شود.

رو به روی آینه بایستید. دستها را کنار بدن و سپس پشت سر بگذارید. به دقت مراقب تغییرات سایز، شکل و حد فاصل سینه ها باشید. به دنبال چروک پوست، فرو رفتگی و یا تغییرات بافت پوست بگردید.

به حالت درازکش، بالش و یا حوله ای زیر پهلوی راست خود گذاشته و دست راست را زیر سر قرار دهید. با سه انگشت میانی دست چپ تمامی بافت سینه راست را چک کنید. این منطقه از ا ستخوان ترقوه تا خط سینه و از زیر بغل تا جناغ سینه را شامل می شود. انگشتان خود را به سینه فشرده دایره های کوچکی ترسیم کنید. این کار را در مورد سینه چپ نیز تکرار کنید.

زیر دوش بایستید و دست راست خود را پشت سر قرار دهید. سینه راست را چک کنید. از تکنیک های چک کردن با دست چپ در حالت خوابیده استفاده کنید. سپس این کار را بر روی سمت مقابل انجام دهید.

تحقیقات نشان داده شده که انجام چکاپ ماهانه سینه توسط خودتان چکاپ سالانه توسط پزشک متخصص، و تست ماموگرافی بعد از 40 سالگی بهترین راه تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه است. ورزش منظم و تغذیه سالم نیز خطر سرطان سینه و همچنین سایر بیماری ها را کاهش می دهد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و برای پاسخ به سوالات تان با پزشک خود مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت جامعه سرطان آمریکا مراجعه کنید. www.cancer.org

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

 

ارسال شده در 26 آبان 1395 توسط