آسوده نمودن پاها در دوران بارداری

swollen-feet-and-ankle

با پیشرفت بارداری، پاها ورم می کنند و گاهی عرض پا افزایش یافته یا حداقل یک سایز بزرگ می شوند. با استراحت پس از زایمان سابز پاها معمولا به اندازه اولیه شان باز می گردند. اگر چه در بعضی از خانم ها پاها به صورت ورم کرده باقی می مانند در هر صورت از کفش هایی با اندازه مناسب استفاده کنید.

افزایش وزن حدود 25 پوند یا بیشتر باعث افزایش فشار روی پا می شود که می تواند ناراحتی های ناشی از وجود پینه ها، تاول ها، کالهای موقتی، انگشتان چکشی، ناخن فرو رفته در پوست و درد پاشنه را ایجاد نمایند. در صورت بروز هر کدام از این مشکلات به پزشک متخصص بیماری های پا مراجعه کنید. پا یکی از اندام هایی است که معمولا کمترین توجه را از ما می گیرد. و بارداری زمان مناسبی برای بیشتر اهمیت دادن به این عضو است. هر روز به پاهای خود کرم مرطوب کننده بمالید تا از ترک خوردن آن جلوگیری کنید.

مراقبت مرتب از ناخن های پا حائز اهمیت است. زمانی که ناخن ها از حد انگشت بلندتر می شوند آنها را به طور صاف کوتاه کنید. گوشه ها را نگیرید. بعد از کوتاه کردن تمام جوانب آن را سوهان بکشید تا نرم شود. در صورتی که توانایی رسیدگی به ناخن ها را ندارید به آرایشگاه رفته و پدیکور کنید. پدیکور راه بسیار خوبی برای مراقبت از پا و استراحت دادن به آن است. در هر صورت هیچ وقت پاهای خود را در آب داغ قرار ندهید. این کار ممکن است باعث ورم کردن پا و کاهش فشار خون شود. در عوض پاها را در آب ولرم قرار دهید.

از کفش های چرمی یا کفش های وینیلی برای تنفس پا استفاده کنید که بندی باشند و قابلیت تنگ و گشاد شدن داشته باشند. تکه های کرپ برش خورده یا کفی های پلاستیکی برای متناسب کردن کفش با پا مناسبند. برای راحتی از پاشنه های کوتاه و هم سطح استفاده کنید. از پوشیدن کفش های لژدار یا پاشته بلند خودداری کنید که به عدم ثبات نقطه ثقل خواهد افزود. از بستن بند کفش به دور پا یا مچ پا خودداری کنید زیرا این کار باعث محدود کردن جریان خون می شود. کفش های نوک گرد که فضای کافی برای انگشتان پا دارند نیز توصیه می شوند. زمانی که با کفش های نوک تیز راه می روید کف پا به جلو رانده شده و انگشتان در قسمت نوک تیز جلوی کفش قرار می گیرند مانند زمانی که یک مداد را درون مداد تراش قرار می دهید.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

 

ارسال شده در 26 آبان 1395 توسط