مسافرت کوتاه مدت و آرامش فکری

person-with-luggage-looking-out-window-at-airplane

تعطیلات راهی عالی برای سر و سامان دادن به مسائل و کسب نگرشی جدید به زندگی است. دو هفته تعطیلات در کوهستان یا کنار دریا می تواند فوق العاده باشد. مشکل آنجاست که ساعت سه بعدازظهر روزی که از سفر بر می گردید باید خود را برای برنامه ی دیگری آماده کنید که 50 هفته به طول می انجامد. به جای آنکه بر آن تعطیلات اصلی متمرکز باشید تا برایتان فرصتی برای استراحت فراهم کند بهتر  است تعطیلات کوچک تری را برنامه ریزی کنید که طی سال پراکنده باشد.

اوقات از قبل برنامه ریزی شده ی خارج از خانه:

رایج ترین دلیلی که مردم برای بیرون نرفتن ارائه می دهند نداشتن وقت کافی است. آن ها دوست دارند بیرون بروند اما همیشه چیزی پیش می آید. اما اگر شما منتظر زمانی عالی هستید احتمالا باید همیشه منتظر بمانید.

فرض کنید که هیچ زمان مناسبی برایتان پیش نمی آید که بیرون بروید. اما تعهد کنید به هر صورت بیرون بروید. به جای آنکه نسبت به یک برنامه ی زمان بندی تحمیلی واکنش نشان دهید یک برنامه ی زمان بندی بیرون از شهر را از قبل تعیین کنید که واقعا با برنامه هایتان پیش بروید.

هیچ زمانی مانند اکنون نیست:

وقتی درست فکر می کنید متوجه می شوید که بیشتر استرس ناشی از فکر کردن در مورد چیزهایی است که در گذشته اتفاق افتاده یا نگران آن هستید که اتفاق بیفتد. نگران هستید که دیروز به رئیس سخت گیرتان یا همکار زود رنج تان چه گفتید و چه نگفتید یا نگران برنامه ریزی جلسه  آینده یا ضرب الاجل آن هستید. افسوس اکنون در برنامه تان گم شده است.

خیلی بد است زیرا اگر بتوانید تا حدی خود را طوری تربیت کنید که در لحظه  حال زندگی کنید و با تمرکز بر آن چه این لحظه برایتان اتفاق می افتد می توانید استرس بسیار کمتری داشته باشید. شاید متوجه شوید که زندگی تان کند شده و زمان با سرعت کمتری سپری می شود. این مفهوم حتی نامی دارد این مفهوم ریشه در در فلسفه و مذهب شرق دارد و به وضوح امروزه با زندگی های پر استرس ما هماهنگی دارد.

شاید فکر کنید که تنها تمرکز بر لحظه ی حال باید بسیار ساده باشد اما این طور نیست. ذهن شما به سختی می تواند در لحظه ی حال باقی بماند. گذشته و آینده ی شما همگی مانند آهن ربا هستند که توجه شما را از آنچه در این لحظه انجام می دهید منحرف می کنند. اما اگر بتوانید بر مسائلی که ذهنتان را پریشان می کنند غلبه کنید و بر آنچه در این لحظه ا تفاق می افتد تمرکز کنید متوجه می شوید که کمتر در مورد مسائلی که در زندگی تان رخ می دهند دچار استرس می شوید و حالت آرامش بیشتر و تنش کمتری دارید.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 24 آبان 1395 توسط