چگونه میان وعده بی ضرر برای دانش آموز پیدا کنیم

fun_food_kids-creative-fun-food-for-your-kids-food-for-kids-nevada-healthy-food-for-kids

داشتن تغذيه سالم و مفيد يکي از مهم ترين عوامل رشد دانش آموزان است . دانش آموزاني که ميان وعده ي کامل مي خوردند داراي هوش بالا و انرژي بيشتري هستند . دانش آموزان در طول روز به ميان وعده نياز دارند پس بايد مواد غذايي سالم ، باکيفيت و بهداشتي مصرف کنند .

اگرچه همواره درباره مضرات مواد غذايي چون پفک، چيپس، انواع تنقلات و ساندويچ هاي سرد صحبت شده است، اما اين ميان وعده ها از ميان وعده هاي پرطرفدار در ميان دانش آموزان هستند. با اين وجود در سال هاي اخير برنامه هاي وزارت بهداشت به سمتي حرکت کرده است که در بوفه مدارس ميان وعده هايي با ارزش غذايي بالا در اختيار دانش آموزان قرار گيرد. به اين ترتيب نه تنها آنها مواد مغذي و سالم و مورد نياز خود را دريافت خواهند کرد، بلکه دانش آموزان آموزش مي بينند که در سال هاي آتي به عنوان فردي بزرگسال نيز مواد غذايي سالم مصرف کنند.

يکي از اين برنامه ها دستورالعمل ايجاد پايگاه تغذيه سالم است که با هدف تامين بخشي از انرژي و مواد مغذي مورد نياز دانش آموزان و ارائه موادغذايي سالم و با کيفيت و جلوگيري از عرضه موادغذايي بي کيفيت، تهيه و تنظيم شده است. برهمين اساس فهرست موادغذايي قابل عرضه و غيرقابل عرضه در بوفه هاي مدارس، در دستورالعمل پايگاه تغذيه سالم گنجانده شده است.

اين ميان وعده ها شامل هفت گروه خشکبار، خرما و انواع مغزها و دانه ها ( از نوع کم نمک) ، شير و فرآورده هاي آن، نوشيدني، ميوه، بيسکويت، کيک وکلوچه، لقمه سالم، و غذاهاي پخته مي شوند که در مورد هر کدام، کميت و کيفيت آن بايد در نظر گرفته شود .

يادمان باشد ميان وعده هاي دانش آموزان بايد حداقل ??? تا ??? کالري انرژي داشته باشند که علاوه بر سه وعده غذايي اصلي مصرف شوند. از آنجايي که اين کودکان در روزهايي که در مدرسه هستند، بايد اين نياز را از طريق خريد مواد خوراکي در مدرسه تامين کنند، بنابراين بايد هم مکان عرضه ميان وعده و هم خود مواد خوراکي داراي شرايط بهداشتي باشند تا سلامت دانش آموزان حفظ شود و ارتقا يابد.

چه نوع خشکباري مي تواند ميان وعده باشد

خشکبارهايي مثل توت خشک، انجيرخشک، انواع برگه ها خرما، کشمش( انواع ميوه هاي خشک، انواع مغزها ودانه ها) گردو، بادام، بادام زميني، فندق، بادام هندي، پسته، کنجد، مغز تخمه ها، نخودچي، برنجک، گندم برشته شده همگي مي توانند در زمره خشکبار مفيد تلقي شوند، اما اين نکته ضروري است که ارائه اين نوع خشکبار بايد به نحوي باشد که همگي بسته بندي شده و داري مجوز هاي و برچسب بهداشتي لازم باشند. در عين حال بايد توجه داشت که ميزان نمک بکار رفته در اين نوع مغزها بايد بسيار پايين بوده و شرايط استاندارد غذايي در مورد آن لحاظ شود.

شير و دوغ بدون گاز، ميان وعده هاي سالم

شيرو فرآورده هاي آن نيز در زمره يکي از بهترين ميان وعده ها قرار دارند. بخصوص انواع ماست، انواع شير، پنير( به جز پنير خامه اي) و بستني مي تواند در زمره يکي از بهترين ميان وعده ها باشد. البته بايد در نظر گرفت که همه فرآورده ها بايد پاستوريزه و يا استريليزه و بسته بندي تک نفره استفاده شود و ترجيحا از نوع کم چرب ( ?.? درصد يا کمتر ) باشد. بخصوص بهتر است که شير به صورت ساده يا ساده غني شده باشد (با ويتامينDيا کلسيم) اما شير هاي طعم دار مثل شير کاکائو و شير قهوه و …. را نيز مي توان مصرف کرد .

در عين حال بايد در نظر گرفت که بستني يخي و فر آورده هاي چون يخمک شامل ميان وعده سالم نمي شوند، اما در مورد نوشيدني هاي ديگر جز شير بايد گفت که دوغ يکي از بهترين نوشيدني ها به جاي نوشابه براي ميان وعده محسوب مي شود، البته اين دوغ بايد بدون گازصنعتي باشد . همچنين براي رفع تشنگي مي توان از آب هاي معدني نيز استفاده برد.

ميوه ها، گل سر سبد ميان وعده ها

ميوه ها مي توانند يکي از انواع ميان وعده هاي مفيد باشند که با وجود فيبر و ويتامين ها و مواد معدني مي توانند بخشي از نيازهاي تغذيه اي کودکان را در پايگاه تغذيه اي سالم برطرف کنند.

انواع ميوه مثل سيب، نارنگي، پرتقال و … را مي توان در اين پايگاه ها ارائه کرد، اما مساله اين است که ميوه ها بايد کاملاً شسته و ضدعفوني شده باشند و در بسته بندي هاي يک نفره ارائه شوند.

بيسکويت، کيک وکلوچه، به شرط رعايت تاريخ مصرف

بسکوييت ها ، کيک و کلوچه، چه سنتي و چه صنعتي از ديگر ميان وعده هاي سالمي هستند که در فهرست دستورالعمل پايگاه تغذيه سالم براي تغذيه ميان وعده کودکان ارائه شده است .

اما در مورد بسکوئيت ها بايد توجه داشت که آنها ترجيحا از نوع سبوس دار بوده، بدون کرم باشد. در مورد کيک وکلوچه نيز نوع غني شده با ريز مغذي ها مثل آهن، روي و ويتامين آ ترجيح داده مي شود

همه اين مواد بايد با روغن حاوي اسيد چرب، اسيدچرب ترانس زير ? درصد تهيه شده و داراي پروانه ساخت از وزارت بهداشت باشند و به تاريخ مصرف آنها نيز حتماً توجه شود.

دانش آموزان را با لقمه هاي سالم آشتي دهيد

يکي ديگر از مواردي که در دستور العمل پايگاه تغذيه سالم پيشنهاد شده، استفاده از لقمه هاي سالم در تغذيه کودکان است .

نان و پنير و گردو ، نان و تخم مرغ و گوجه فرنگي، نان و پنير و خيار، نان و پنير و گوجه فرنگي، نان و کره و عسل مي تواند ميان وعده هاي سالمي باشد که نياز هاي تغذيه اي را در مدارس به خوبي مرتفع کند .

بايد توجه داشت که اين لقمه ها در بوفه هاي مدارس بايد به شکل تک نفره بسته بندي شده و سبزيجات به کار رفته در داخل آنها کاملا شسته شده و ضد عفوني و گند زدائي شده باشند . همچنين تخم مرغ هاي بکار رفته در اين لقمه ها بايد آب پزو سفت تهيه شده باشند و پنير آن ها نيز پاستوريزه کم چرب و کم نمک باشد.

همچنين يادمان باشد که نان هاي به کار رفته در اين لقمه ها هم جايگاه تغذيه اي ويژه خود را دارند. توصيه مي شود از نان هاي سفيد که فاقد سبوس هستند و ارزش غذايي کمي دارند کمتر استفاده شود و به جاي آن از انواع نان سبوس دار مثل سنگک و نان هاي حجيم و نيمه حجيم صنعتي از نوع سبوس دار و يا همراه با انواع مغزها (تخم آفتابگردان، کنجد، کدو و …) و يا تهيه شده از آرد کامل گندم و غني شده استفاده شود.

توزيع غذاهاي پخته و سالم؛ گزينه اي ايده آل

برخي از کودکان تمايلي به خوردن غذاي پخته براي ميان وعده هاي خود دارند و از آن استقبال مي کنند. اين نوع غذاها نيز از جمله مواد غذايي هستند که طبق دستورالعمل پايگاه تغذيه سالم به عنوان ميان وعده هايي سالم معرفي شده اند که از جمله انواع آش و سوپ، لوبيا، عدس و حليم از اين نوع غذاها هستند که بايد در ارائه آنها به اين نکته توجه شود که همه آنها کمک نمک و کم چرب باشند. در عين حال غذايي چون شله زرد، فرني، شيربرنج و سمنو نيز در بوفه هاي مدارس قابل ارائه هستند که همه کم شيرين وکم چرب هستند.

در عين حال بايد به شرايط آماده سازي و نگهداري اين غذاها نيز توجه داشت. از جمله اينکه پخت اين غذاها بايد به صورت روزانه و در شرايط کاملا بهداشتي صورت گيرد. نکات بهداشتي بايد مطابق با آيين نامه بهداشت محيط مدارس بوده و ارائه غذا در ظروف يک بار مصرف مخصوص مواد غذايي داغ با پايه گياهي صورت گيرد .

توزيع غذا به صورت کاملا داغ انجام شود و تفاوت هاي فرهنگي دانش آموزان نيز در برنامه غذايي رعايت شود. اين نوع مواد آماده بايد بلافاصله بعد از پخت توزيع و ارائه شوند.

وب دا

ارسال شده در 23 آبان 1395 توسط