چگونه استرس را از اساس محو کنیم

man-stressed-at-work

یکی از راه های مدیریت موثر استرس در محل کار یافتن راه های به کارگیری انواع تکنیک های کاهش استرس در محل کار است. با استفاده از چنین روش هایی به صورت منظم می توانید قبل از آنکه استرس بتواند تبدیل به چیزی دردناک یا نگران کننده شود استرس را تحت کنترل بگیرید. نگاهی به این راهکارهای شکست ناپذیر بیندازید

 

گرفتگی عضلات را رها کنید:

معمولا یک روز کار مملو از مشکلات، فشارها و مسائلی است که وقت کمی برای فکر کردن درباره ی مهارت های نوآموخته ی وانهادگی باقی می گذارد. استرس ایجاد می شود و بیشتر آن استرس به شکل تنش در عضلات شما خود را نشان می دهد. قبل از آنکه گرفتگی تبدیل به شکلی واقعی تر شود. این کار می تواند چند تنفس آرام بخش، وانهادگی سریع، وانهادگی متفاوت، مراقبه، تخیلات یا یکی از چند تکنیک وانهادگی باشد که در این فصل توضیح داده شوند. برخی از فرصت های وانهادگی ممکن، شامل موارد زیر هستند:

  • هر بار که گوشی تلفن را می گذارید.
  • وقتی کسی دفترتان را ترک می کند و در را پشت سر خود می بندد.
  • هر گاه که در یک جلسه ی خسته کننده هستید.

نکاتی در مورد میزان بهره وری جمع آوری کنید:

بلند شوید و از میز کارتان دور شوید کمی قهوه یا آب بنوشید یا چند کپی بگیرید. مقدار زیادی در اطراف قدم بزنید و در ساعت ناهار حتما از اتاق بیرون بیایید و کمی گردش کنید.

وقتی با تلفن حرف می زنید بایستید و اگر تلفن بیسیم دارید اطراف اتاق قدم بزنید. این کار به بدن شما امکان استفاده از عضلات مختلف را می دهد و مانع ایجاد تنش و گرفتگی در بدن می شود.

به بدن خود کشش دهید:

برای بسیاری از شما روزها به معنی دوره های طولانی نشستن پشت میز یا حبس شدن در یک محیط کاری کوچک است و تنها فرصت آن رفتن به آبدارخانه یا گرفتن کپی است.

و برخی دیگر تمام مدت سر پا هستند. در هر دو حالت کشش بدن روشی عالی برای رها کردن هر گونه گرفتگی است که در عضلات شما جمع شده اند. در اینچا چند روش کشش مورد علاقه ی خود را آورده ام:

مدل گیلاس چین:

این نوع کشش برای شانه ها، بازوها و کمر مناسب است. روی صندلی تان بنشینید در حالی که پاها روی زمین است یا اینکه در جای خود بایستید. هر دو بازو را بالای سر ببرید و نوک انگشتان را مستقیما رو به سقف بگیرید حال وانمود کنید که دست تان به گیلاس روی شاخه ی درخت می رسد که درست کمی بالاتر  از دست راست شماست. آن دست را دو یا سه سانتی متر بیشتر بکشید و سپس دست تان را مشت کنید. دو یا سه ثانیه آن را فشار دهید. دست را آرام کنید و سپس همان کار را با دست چپ انجام دهید. اگر گیلاس مورد علاقه تان نیست سیب را تجسم کنید.

کشش و فشردن ماهیچه های صدری:

این حرکت برای رها کردن سفتی در ماهیچه های سینه ای ماهیچه های دالی و پشت کتف مناسب است. در حالی که پشت میز خود نشسته اید یا ایستاده اید هر دو دست را پشت سر بگذارید در حالی که انگشتان تان در هم فرو رفته اند آرنج هایتان را تا حد ممکن به پشت بکشید. این گرفتگی را حدود 5 تا 10 ثانیه حفظ کنید سپس فشار را رها کنید و بعد آن را برای بار دوم و سوم انجام دهید. در اوقات مختلفی طی روز زمان هایی را برای انجام این کار بیابید.

یک فضای ضد استرس برای خود ایجاد کنید:

شاید نتوانید همه ی جنبه های شغلتان را تحت کنترل بگیرید اما شما قدرت کنترل محیط کاری شخصی تان را دارید. فضای کاری شما می تواند به اصطلاح باعث دردسر شما شود و گرفتگی و ناراحتی در بدن تان شود. مشکل می تواند از مانیتور کامپیوتر شما باشد که در محل نامناسبی قرار گرفته یا صندلی ناراحت، نور ضعیف یا تنها میز کار شلوغ و درهم شما باشد. زندگی شما به اندازه ی کافی استرس دارد. لازم نیست محل کارتان به میزان استرس روزانه تان بیفزاید. این بخش به شما چند روش می آموزد تا محیط کار خود را تا حد زیادی در برابر استرس مقاوم نمایید.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 26 آبان 1395 توسط