ساده ترین روش های کشف ارزش ها و اهداف زندگی

anxious-asian-woman-with-hand-on-her-face

پنج سال زندگی:

این بخش تمرین دیرگی به شما می دهد در این تمرین هنوز نیامده اید اما به زودی این  اتفاق خواهد افتاد. به شما گفته اند که حدود 5 سال از زندگی تان باقی مانده است. به شما اطمینان خاطر داده اند که دردی نخواهید داشت و می توانید یک زندگی کاملا معمولی را تا زمان مرگ داشته باشید. این تمرین با تمرین آزمون سنگ قبر فرق می کند از آن جهت که کمتر در آن تصویر بزرگ قرار می گیرد و شما مسائل روزمره ی خود را بازنگری و ارزش گذاری مجدد می کنید.

در مورد سوال زیر فکر کنید:

اگر تنها 5 سال از زندگی تان باقی مانده بود آیا زمان باقی مانده را متفاوت از نحوه ی زندگی کنونی تان می گذراندید؟

اگر بله. چه کار متفاوتی انجام می دادید؟ آیا شغلتان را حفظ می کردید؟ آیا در جایی که زندگی می کنید زندگی می کردید؟ آیا به کسانی که اکنون با آن ها قطع رابطه کرده اید تلفن می زدید؟

بازی امتیاز دهی:

یکی از ساده ترین روش های کشف ارزش ها و اهداف آن است که لیستی از ارزش ها و اهداف بسیار رایج را درجه بندی کنیم. از یک سیستم امتیازدهی ده واحدی استفاده کنید که 10 به معنای برایم بسیار مهم است و صفر به معنای برایم بی اهمیت است، باشد.

شما به صورت کمترین و بیشترین اهمیت امتیاز نمی دهید بلکه تنها هر مورد را به صورت جداگانه در نظر می گیرید و آن را در مقیاس صفر تا ده امتیاز می دهید. شروع کنید:

دستیابی به موفقیت مالی

باهوش محسوب شدن

رهبر به حساب آمدن

برنده شدن در بسیاری موارد

کمک به دیگران

جذابیت ظاهری داشتن

مورد تحسین بودن

صرف وقت با خانواده

کسب شهرت

صرف وقت با دوستان

مورد احترام بودن

مورد عشق قرار گرفتن

داشتن اصول معنوی قوی

هدف از این تمرین آن است که باعث می شود اهداف و مسائل زندگیتان را از نظر ارزش و اهمیت آن ها برای خود مورد ارزیابی مجدد قرار دهید. پس از آنکه این ارزش ها و اهداف را امتیازدهی کردید بررسی کنید که به چه مواردی امتیاز 7 یا بالاتر داده اید. برای خود توضیح دهید که آن ارزش و هدف چه معنایی برایتان دارد. مثلا آیا موقعیت مالی به معنای داشتن چند صد میلیون است یا آنکه داشتن پول کافی، تا آنکه نگران پرداخت صورت حساب هایتان نباشید؟ یک یا دو جمله می تواند این موارد را روشن کند. انجام این تمرین به شما کمک خواهد کرد چیزهایی را درباره ی مسائل مهم برای خود کشف کنید و احتمالا برخی جنبه های زندگیتان را که مکن است بخواهید تغییر دهید، مشخص می کند.

چیزهایی که دوست دارم انجام دهم:

این تمرین بسیار ساده است. در اینجا می خواهم به سادگی 15 چیز را که از انجام آن ها واقعا لذت می برید لیست کنید. در اینجا در مورد تغییر جهان صحبت نمی کنم، بلکه درباره ی چیزهایی که واقعا دوست دارید انجام دهید حرف می زنم. این کار می تواند هر چیزی باشد (یک سفر، ورزش مورد علاقه، خواندن کتاب های مورد علاقه، یادگیری مطلبی، باغبانی، خواب، تماشای تلویزیون، یا هر چیز دیگری که واقعا دوست دارید برای آن وقت صرف کنید).

گاهی اوقات تنها نوشتن این فعالیت ها می تواند چیزهایی را که از دست می دهید نشان دهد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 22 آبان 1395 توسط