وانهادگی بدن و آرامش ذهن

skills-to-be-a-psychologist-e1419021175701

وقتی وانهاده هستید احتمالا متوجه می شوید که نگرانی به ندرت سراغ تان می آید. وقتی بدنتان وانهاده است ذهن تان نیز آرام می گیرد. چرا از این حقیقت برای کمک به کنترل نگرانی استفاده نکنیم؟ دفعه ی بعد که متوجه نگرانی خود شدید، یک یا چند تکنیک وانهادگی را که در فصلهای قبل توضیح داده شده استفاده کنید. چند نفس عمیق بکشید، هر چه بیشتر عضلات را وانهاده کنید و انواع شکل های مراقبه را انجام دهید. هر چه وانهاده تر باشید  احتمال نگرانی تان کمتر می شود.

از تخیل مثبت استفاده کنید:

اغلب وقتی که نگران می شویم واقعا به خود اجازه نمی دهیم که نگرانی را تبدیل به یک نتیجه گیری مثبت و اغلب بسیار محتمل نماییم. یک روش کمک به خود در جهت کاهش نگرانی استفاده از تخیل مثبت است.

وقتی از تخیل مثبت استفاده می کنید نوعی تصویر ذهنی از آن نگرانی ایجاد می کنید که شامل جزئیات هر چه بیشتر است (آنچه می بینید، آنچه می شنوید و غیره). سپس یک راه حل مثبت برای نگرانی تان می یابید. همه چیز نسبتا خوب پیش می رود.

به طور مثال اگر یک سخنرانی باید ارائه بدهید تصور کنید که وقتی به تریبون می رسید احساس آرامش دارید. به طور چشمگیری احساس راحتی می کنید. کمی عصبی شروع می کنید اما خیلی زود ارامش خود را باز می یابید و سخنرانی روان پیش می رود. حتی  از این روند کم کم لذت می برید. در انتها صدای حضار را می شنوید. چندین نفر از همکارانتان به طرف شما می آیند و می گویند چه سخنرانی خوبی داشتید. احساسی عالی دارید.

مجبور نیستید با ماهیت مثبت تخیلتان روی ابرها پرواز کنید. فقط فکرتان را مثبت تر از آنچه نگرانی تان ایجاد می کند نمایید. احتمالا تصویری که ایجاد کرده اید بسیار شبیه به آنچه واقعا  اتفاق خواهد افتاد، است. به من اعتماد کنید.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 20 آبان 1395 توسط