پیشگیری از سرطان مثانه با نوعی ویتامین

img00401984

بدن انسان برای داشتن سلامت و جلوگیری از بیماری های خطرناک به انواع ویتامین ها نیاز دارد .ویتامین D یکی از ضروری ترین ویتامین ها برای بدن است که باعث محکم شدن استخوان ها و پیشگیری از بروز بیماری سرطان مثانه بسیار مفید و موثر است . ویتامین D در بسیاری از غذاها بطور طبیعی وجود دارد .

طبق گزارش محققان، میزان پایین ویتامین D ممکن است موجب افزایش ریسک سرطان مثانه شود.

به نقل از مهر، محققان با بررسی مطالعات قبلی دریافتند از ۷ مطالعه ۵ تحقیق ارتباط بین میزان پایین ویتامین D را با ریسک بالاتر سرطان مثانه نشان می دهد.

محققان در آزمایشات انجام شده با سلول های مثانه دریافتند سلول ها با وجود ویتامین D فعال شده و واکنش نشان می دهند. در مقابل این شرایط می تواند موجب تحریک واکنش ایمنی بدن شود.

به گفته رزمری بِلند، عضو تیم تحقیق از دانشگاه وارویک انگلستان، این یافته مهم است چراکه سیستم ایمنی می تواند با شناسایی و نابودی سلول های غیرعادی قبل از پیشرفت سرطان، به پیشگیری از این بیماری کمک کند.

به گفته بلند، «مطالعات بیشتری برای آزمایش این ارتباط وجود دارد اما مطالعه ما نشان می دهد که میزان پایین ویتامین D در خون ممکن است از تحریک سلول های مثانه در واکنش به سلول های غیرعادی جلوگیری کند.»

بدن از طریق قرارگیری در معرض نورخورشید ویتامین D تولید می کند. همچنین از طریق خوردن غذاهای نظیر ماهی های چرب و زرده تخم مرغ هم این ویتامین ایجاد می شود. در مطالعات قبلی ارتباط بین کمبود ویتامین D با بیماری قلبی، اختلال روانی، مشکلات خودایمنی و سرطان مشخص شده است.
سلامت نیوز

ارسال شده در 20 آبان 1395 توسط