راه حل درمانی جدید برای ترمیم رباط صلیبی

reconstructed-acl
زانو یکی از بزرگترین مفاصل بدن است .رباط ها دور یک مفصل قرار می گیرند که محافظت از آن ها امری ضروری است . معمولا ورزشکاران در حین انجام ورزش های پرتحرکی از جمله فوتبال ممکن است دچار گرفتگی عضله و یا پارگی رباط صلیبی و یا ضربه شدید به این قسمت شوند .
محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران با استفاده از ابریشم توانستند نانو داربستی برای ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده ناحیه‌ رباط تولید کنند.
مریم شریفی اقدم درباره این طرح گفت: در این پژوهش با استفاده از ابریشم تهیه‌شده از کرم ابریشم و کلاژن استخراج شده، محیط مناسبی برای رشد سلول‌ها در داربست فراهم شده که برای ترمیم بافت رباط یا تاندون استفاده شده است.
این محقق ادامه داد: این طرح می‌تواند دید جدیدی از ترمیم بافت باشد و با بهره‌گیری از این آن بیمار از عوارض ناشی از روش‌های معمول جراحی مصون می‌ماند و بافت طبیعی بدن خود بیمار عیناً جایگزین می‌شود.
شریفی اقدم گفت: در این روش پیش از هر آسیبی می‌توان نمونه بافت را از قبل برای بیمار آماده کرد و به شکل رزرو فراهم آورد تا در زمان نیاز به ویژه در ورزشکاران و سالمندان دسترسی به آن سریع و راحت باشد.
این طرح  با عنوان «ساخت داربست از ابریشم بافته شده با پوشش نانوفیبری برای مهندسی بافت رباط» با شماره‌ی 89878 به عنوان اختراع به ثبت رسیده است.
 خبرگزاری صدا و سیما

ارسال شده در 17 آبان 1395 توسط