علائم هشدار دهنده برای مشکل دار شدن پروستات

Prostate cancer awareness

مردان برخی از علایم و نشانه های سرطان را باید جدی بگیرند وگرنه می تواند موجب مرگ آن ها شود . سرطان پروستات در بین مردان بسیار شایع بوده و تشخیص و درمان به موقع سرطان پروستات می تواند شانس بهبود بیمار را افزایش دهد .این سرطان بیشتر در سنین میان سالی اتفاق می افتد و افراد زیادی از این بیماری رنج می برند.

نسيم نوروزبيگی متخصص پزشكی هسته ای گفت: رایج ترین نوع سرطان در بین مردان، پروستات است که این سرطان بیشتر در سنین میانسالی اتفاق می افتد و دو سوم افرادی که از این سرطان رنج می برند، نشانه خاصی ندارند.

وی اظهار داشت: اختلال عملکرد ادراری مانند دفع دردناک ادرار، تکرر ادرار، بیدار شدن از خواب شبانه به منظور دفع ادرار و وجود خون در ادرار مهم ترین علامت سرطان پروستات است و از دیگر نشانه های این بیماری می توان به التهابات و دردهای مفاصل و استخوان و احساس ضعف در پا اشاره کرد.
اين متخصص پزشكي هسته اي  با اشاره به اين كه تشخیص سرطان پروستات دشوار و سخت است ؛ عنوان کرد: عوامل خطرآفرین سن ، ژنتیک ،‌ وزن و استعمال سیگار احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.
نوروز بیگی در خصوص درمان پروستات یادآور شد: با به کارگیری از روش های جراحی با برداشتن پروستات به صورت کامل و در مواقعی همراه با غدد لنفاوی این عارضه بهبود می یابد. البته در دهه های اخیر استفاده ازروش های غیرتهاجمی مانند پرتودرمانی به منظور درمان این بیماری رشد چشمگیری داشته است.
وي با توصیه به اینکه مردان از سنین‌ 55 سالگی برای تشخیص به موقع هر 2 سال یکبار آزمایش پروستات را انجام دهند؛ افزود: آقایان می‌توانند با استفاده از رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی، ورزش و فعالیت بدنی و کنترل وزن خود از بروز این بیماری جلوگیری کنند.
اين متخصص پزشكي هسته ای تصریح کرد: (PSMA)  پروتئین ترانس ممبرانی که بر روی اکثر سلول های سرطاني در غده پروستات افزایش می یابد، به عنوان مولکول هدف در تصویربرداری مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبات کوچک متعددی برای نشاندار کردن PSMA استفاده می شود.
نوروز بیگی عنوان کرد: PSMA نشاندار شده با رادیو داروی (گالیوم 68) بیشترین سهم را در میان مطالعات دارد و اطلاعات مولکولی زیادی را از محل قرارگیری سرطان در غده پروستات و نیز متاستاز( درگیری نقاط دیگر بدن)مشخص می کند. اين اولين تجربه تصوير برداري در بيماران مبتلا به سرطان است كه تحت جراحي يا پرتو درماني موضعي قرار گرفته اند.
وی درباره روش مطالعات انجام شده برروي بيماران مبتلا به سرطان پروستات، افزود:‌ در مجموع 10 بیمار با میانگین سنی 65 سال و افزایش سطح PSA  مورد ارزیابی قرار گرفتند و تصویر برداری سی تی اسکن MRI همراه با اسکن استخوان در این بيماران قادر به شناسايي مكان عود مجدد تومور توسط دستگاهPET/CT  درسال 2016 بین ماههای ژوئن و اگوست2016 در بیمارستان رضوي مشهد انجام شد.
وي در خصوص نتايج بدست آمده از اين روش افزود :‌ در بیماران با افزایش سطحPSA و تصویر برداری آناتومیکی منفی( سی تی اسکن و MRI) با استفاده از روش نوین تشخیصی قادر به تشخیص عود تومور هستیم.
وی در خصوص نتایج به دست آمده افزود: در بیماران با افزایش سطح PSA و تصویر برداری آناتومیکی منفی ( سی تی اسکن یا ام آر آی)  با استفاده از این روش نوین امکان تشخیص عود تومور فراهم می شود.
باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال شده در 17 آبان 1395 توسط