ده دلیل مهم برای آنکه چیزی را دور نیندازیم

 

two-seated-men-interviewing-a-woman

گاهی اوقات دور ریختن چیزهایی که به دست آورده اید سخت تر از کشیدن دندان است. شاید وقتی تحت فشار باشید از این تصمیم که چیزی را در زندگی تان حفظ نید بسیار دفاع می کنید. در اینجا برخی از دلایل رایج چنین کاری ارائه شده اند:

 • روزی آن را لازم خواهم داشت.
 • این هدیه ی نه سالگی ام بود.
 • شاید کسی آن را بخرد.
 • مطمئنم که جفتش را پیدا خواهم کرد.
 • این خراب نیست.
 • می توان آن را تعمیر کرد.
 • اگر فقط 10 کیلو لاغر شوم این لباس اندازه ام می شود.
 • روزی می تواند در یک کلکسیون جا بگیرد.
 • بچه هایم آن را به بچه هایشان خواهند داد.
 • برای خواندن آن برنامه ریزی کرده ام.

تمام این عذرها حداقل اثری از واقعیت دارند و همه تضمین می کنند که پس از مراسم تدفین شما بستگانتان به بهترین حراج لوازم دست دوم نیاز خواهند داشت.

به اصل توجه کن:

خب، خود را به رفع برخی بی نظمی ها متقاعد کرده اید. وقتی در مسیر قرار گرفتید سعی کنید راهکارهای زیر را به کار ببندید:

 • از 1 یا 2 یکی را انتخاب کنید. وقتی فکر می کنید که با یک شیء چه کنید به خاطر داشته باشید که دو انتخاب اصلی دارید: آن را نگه دارید یا دور بیندازید. اگر تصمیم گرفتید آن را نگه دارید باید تصمیم بگیرید با آن چه کاری انجام دهید. اگر انتخاب کردید که آن را نگه ندارید می توانید آن را به کسی بدهید یا دور بیندازید. به وضوح بزرگ ترین مانع شما در خلاص شدن از چیزی آن است که این انتخاب را بکنید.
 • مجدا بررسی کنید. هیچ گاه برای خلاص شدن از دست برخی وسایلی که تصمیم گرفته اید نگه دارید خیلی دیر نیست. مجددا به چیزهایی که تصمیم گرفته اید نگه دارید نگاهی بیندازید و تصمیم بگیرید. سازماندهی تعداد کمی از وسایل وقت زیادی می گیرد و اگر چه نگهداری از آن ها و دسته بندی شان نقش مهمی در مدیریت تمام دارایی هایی که زندگی تان را بی نظم می کند دارد اما رها شدن از دست این وسایل اغلب معقول تر است.
 • از روش رده بندی کنترل بی نظمی استفاده کنید. روشی که برای تصمیم های مشکل نگهداری یا دور انداختن اشیاء یافته ام، روشی است که به آن رده بندی کنترل بی نظمی می گویم. ابتدا سه گروه درست می کنم: دسته ای که قطا نگه می دارم، دسته ای که قطعا دور می ریزم و دسته ای که مطمئن نیستم با آن چه می کنم. سپس آنچه را که در دسته ای اخیر وجود دارد دور می ریزم یا می بخشم. نکته ی مثبت که از شر بی نظمی زیادی خلاص می شوم بسیار بر این نکته می چربد که اشتباهی کرده باشم. به پشت سر نگاه نکنید.
 • یک دوست برای رفع بی نظمی بیابید. متوجه شده ام که هر گاه تصمیم می گیریم بی نظمی ها را رفع کنم به ایده هایی عالی در مورد سازماندهی قسمتی از اتاق که مربوط به همسرم است می رسم. حتی ایده های بهتری در مورد اتاق بچه ها دارم. همچنین متوجه شده ام که همسرم نیز در مورد وسایل اضافی من بسیار خلاق است. احتمالا ما در مورد بی نظمی های بقیه بیش از خودمان حساس هستیم. بگذارید این مطالب در مورد شما مفید واقع شود و همسرتان یا یک دوست به شما در رفع بی نظمی کمک کند. به آن شخص گوش کنید و آنچه او می گوید انجام دهید.
 • بازی تعیین تاریخ را اجرا کنید. در این جا موارد رفع بی نظمی را که الین سن جیمز در کتاب خود مطرح کرده آوریده ایم. اگر نمی توانید قانع شوید که چیزی را دور بیندازید آن را داخل جعبه ای قرار دهید و تاریخی روی جعبه بنویسید که دقیقا یک سال بعد باشد. اینکه چه چیزی در داخل جعبه است مهم نیست. (فقط تاریخ مهم است) اگر متوجه شدید که آن تاریخ سر رسیده و شما هیچ چیزی از جعبه را لازم نداشتید بدون هیچ نگاهی به درون آن، آن را دور نیندازید. اگر برخی از آن ها را لازم داشته اید جایی را برای نگهداری آن ها در نظر بگیرید.
 • وسایل را به کسی بدهید. وقتی می دانید که با انداختن وسیله ای در سطل زباله عمرش به پایان نم رسد راحت تر آن را رها می کنید زیرا می دانید در دستان کسی است که آن را می خواهد و از آن استفاده می کند. در واقع چیزی که به درد شما نمی خورد ممکن است وسیله ی مورد علاقه ی دیگری باشد. لباس، وسایل ورزشی، کتاب و مبلمان اغلب به درد دیگران می خورد. آن ها را به دوستان و بستگان بدهید. موسسات خیریه، فروشگاه های لوازم دست دوم و غیره همگی خوشحال می شوند وسایلی را که خانواده ی شما نمی خواهند دریافت کنند.
 • اگر وسیله ای کار نمی کند آن را دور بیندازید. اطراف خانه را بنگرید اگر یک مخلوط کن، تُستر، جاروبرقی، رادیو یا ساعت خراب (هر وسیله ی کوچکی که مدتی است به کار نیامده) را پیدا کردید، از خود بپرسید آیا واقعا آن را لازم دارید. اگر تصمیم به تعمیر آن گرفتید آن را تعمیر کنید اگر نه آن را عوض کنید یا دور بیندازید. متاسفانه در مورد برخی وسایل تعویض آن ها ارزان تر از تعمیر آن هاست.
 • اما اگر در طی سال گذشته آن را نیاز نداشته اید بهتر است دور بیندازید زیرا احتمالا هیچ گاه آن را لازم نخواهید داشت.
 • هر کاری که می کنید وسیله ی خراب را در خانه نگذارید. آن را به کسی بدهید یا دور بیندازید. من اغلب یادداشتی روی آن وسیله می گذارم و می نویسم که مشکل آن چیست و سپس آن را کنار خیابان می گذارم. ظرف یک ساعت دیگر آنجا نخواهد بود. وسایل را در کمد و کشو بگذارید. اگر قطعا چیزی را باید نگه دارید آن را پنهان کنید مگر آنکه آن وسیله را دوست داشته باشید یا آنکه به زیبایی فضا بیفزاید. در غیر این صورت وسایل را در کابینت، گنجه، کشو یا قابل قرار دهید (هر جایی که موجب حس نظم بصری شود). اما به خاطر داشته باشید که فضایی که در پشت درهای بسته است فضایی است که می توانید برای چیز دیگری استفاده کنید. امروزه قفسه های فوق العاده ای برای نگه داشتن وسایل وجود دارند اما مراقب باشید خود آن ها بخشی از بی نظمی نباشند.
 • نمونه گیری کنید. مطمئن نیستم در چه مقطعی از زندگی، من و همسرم متوجه شدیم که نمی توانیم هر گونه اثر هنری یا صنایع دستی که بچه ها به خانه می آورند را نگه داریم. فکر می کنم وقتی همه چیز در آشپزخانه با رنگ پوشیده شد متوجه این امر شدیم. سپس همسرم به ایده ای عالی رسید: او یک پوشه ی بزرگ به خانه آورد نمونه هایی از آثاری که واقعا دوست داشتیم را در آن گذاشتیم. شما هم می توانید همین کار را بکنید.
 • عکس بگیرید. اغلب اشیایی در میان چیزهایی که مطمئن نیستم باید نگه دارم وجود دارند که ارزش حسی دارند یا خیلی بزرگند و نمی توانیم آن ها را نگه داریم. شما خاطره ها را می خواهید اما نه لزوما خود آن اشیا را. عکس آن را بگیرید. عکس ها فضای کمتری می گیرند و در عین حال می توانند لبخند شیرینی بر لبانتان بیاورند. به یاد می آورم که وقتی بچه هایم کوچک تر بودند یک عروسک پشمالوی بزرگ داشتند. زمانی فرا رسید که باید آن را دور می انداختیم اما احساس هایمان مانع می شدند. تصمیم گرفتیم عکس آن را بگیریم و آن را به یک فروشگاه دست دوم بدهیم. این روش موثر بود. این عکس کمتر گرد و غبار به خود میگیرد. همچنین می توانید عکس آن شیء را با یکی از اعضای خانواده بیندازید. عکس عروسک هایی که دخترتان در آغوش گرفته بسیار جالب تر از عکس خود عروسک هاست.
 • این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 15 آبان 1395 توسط