مراقبه چه کاری میتواند برای من انجام دهد؟

festival-of-lights

تاثیرات و فواید مراقبه گسترده و متنوع هستند. بسیاری از آن ها را بلافاصله می توانید مشاهده کنید. در حالی که برخی دیگر چندان واضح نیستند و با روش های ظریف تری بر شما تاثیر می گذارند. از همه مهم تر آن که مراقبه می تواند به شما کمک کند تا ذهن و جسم خود را آرام کنید. مراقبه می تواند به شما کمک کند افکار درونی تان را خاموش کنید. این کار می تواند باعث ایجاد احساس استرس کمتری شود و بدنتان کمتر منقبض شود و ذهنتان آرام تر خواهد بود. با کمی تمرین، پس از مراقبه باید احساس وانهادگی، تجدید قوا و انرژی دوباره کنید. مراقبه باعث می شود کنترل بیشتری روی افکار، نگرانی ها و استرس های خود داشته باشید. این کار یک مهارت است که در صورت ماهر شدن در آن می تواند در طول زندگی به شما یاری کند.

اما این کار سخت تر از آن است که به نظر می رسد:

مراقبه برای مدت بسیار کوتاه مثلا یک دقیقه بسیار قابل اجراست. مسئله ی مهم انجام مراقبه برای دوره های طولانی تر است. به ویژه غربیان نوعی مقاومت درونی نسبت به مراقبه دارند. شاید شما برخی از ویژگی های ذیل را داشته باشید.

  • انسان های امروزی دوست دارند مشغول باشند: احتمالا شما دوست دارید یک فرد فعال باشید و ترجیح می دهید مشغول به انجام کاری باشید تا آنکه منفعل باشید و اجازه دهید مسائل برایتان رخ دهد. دوره های طولانی بی حرکتی می تواند احساس کسالت و ناآرامی ایجاد کند.
  • انسان های امروز نیاز به کارت امتیاز دارند: شاید متوجه شده اید که نیاز دارید خود را در مورد چگونگی عملکردتان ارزیابی کنید. اگر پس از یک دوره ی کوتاه تمرین متوجه شدید که خوب عمل می کنید شاید به خود امتیازی بر اساس آن بدهید. یکی از کلیدهای انجام مراقبه، آن است که خود را درجه بندی نکنید (خوب یا بد).

هیچ یک از این موارد نباید شما را مایوس یا ناامید از تمرین مهارت های مراقبه نماید. نه، شما نمی توانید در طول 12 دقیقه در مراقبه مهارت یابید. اما ممن است از اینکه چقدر سریع نتایج مثبتی می بینید شگفت زده شوید. تکرار می کنم: به این کار ادامه دهید نتایج آن ارزشش را خواهد داشت.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 15 آبان 1395 توسط