پیامدهای مضر مقایسه کردن

e973a6b35459021315a3baa692ba9fd9

همه ی مردم با فکر اینکه دیگران چه فکری در مورد آن ها می کنند و مقایسه کردن خود با افراد دیگر صبح خود را شب می کند. آیا می دانید چرا بعضی از افراد هرگز به اهداف خود نمی رسند ؟ افرادی که اعمال و رفتار خود را با دیگران مقایسه می کنند هرگز به جایی نمی رسند و عزت نفسشان بسیار ضعیف است.

فرناز امیراصلانی منطقه زنجان، اظهار کرد: مقایسه خودمان با دیگران، هدف‌های‌شان و این‌که در زندگی چه کرده‌اند و چه نکرده‌اند کار چندان درستی نیست؛ چراکه آفرینش، توانمندی‌ها و میزان دارایی‌های هرکس با دیگری متفاوت است و این نوع مقایسه علاوه بر این‌که باعث سرخوردگی می‌شود، از دلایل توقف رشد است.

 

این روان‌شناس ادامه داد: مقایسه خود با اطرافیان از نشانه‌های اعتماد به‌ نفس پایین است؛ در واقع وقتی فردی فضایل و کمالات، توانمندی‌ها و حتی اموال دیگران را می‌بیند و آن‌ها را با عیوب و محدودیت‌های خویش مقایسه می‌کند، احساس نقص می‌کند و ممکن است به عزت نفس خود آسیب بزند. چنین افرادی بعد از مدتی از احساس تیره‌روزی و بدبختی رنج می‌برند و حتی ممکن است از همه امور روزمره خود دست شسته و در مقایسه‌ای ناموزون غرق شوند.

 

وی افزود: برخی روان‌شناسان معتقدند که مقایسه از اساس غلط است. چون همیشه کسانی هستند که موقعیت و شرایط‌‌‌‌شان بهتر از ما باشد. از این‌رو، تا زمانی که دست از مقایسه کردن برنداریم و نپذیریم که موقعیت ما در زندگی به شرایط و موقعیت هیچ‌کس ربطی ندارد، از زندگی راضی نخواهیم بود و همین باعث می‌شود که نسبت به افرادی که از ما موفق‌تر هستند و شرایط بهتری دارند، خصمانه برخورد کنیم.

 

امیراصلانی تصریح کرد: البته چنین خصمی در نهایت کمرنگ می‌شود و آن‌چه باقی می‌ماند خصمی است که ما نسبت به خودمان روا می‌داریم؛ به عبارتی کسی که دایم خود را با اطرافیانش مقایسه می‌کند و غبطه می‌خورد، در نهایت به فردی خموده تبدیل می‌شود که همه توانمندی‌هایش را با دست خود نابود کرده و ریشه همه استعدادهایش را خشکانده است؛ چراکه به جای باور و پرورش استعدادهای خود، زمان را هدر داده تا خود را شبیه دیگری کند.

 

این روان‌شناس با تاکید بر این‌که عادت به مقایسه کردن، احساس ناامنی به بار می‌آورد، خاطرنشان کرد: نمی‌توان انکار کرد که مقایسه کردن جزیی از طبیعت بشر است و گاهی نیز بدون آگاهی صورت می‌گیرد، ولی می‌توان هنگام شروع افکار وسوسه‌انگیز کمی درنگ کرده و به خود یادآوری کنیم که «شاید مقایسه امری طبیعی به نظر برسد اما درست و منطقی نیست». این هشدار به مرور زمان ما را از شر مقایسه‌های گاه و بی‌گاه می‌رهاند.

 

وی یادآور شد: فقط در سایه اعتماد به ‌نفس می‌توان شاد بود؛ در واقع برای خوب بودن، نیازی نیست که بهترین باشیم؛ چراکه هر کسی با هر میزان از استعدادهای ظاهری و باطنی، می‌تواند از جایگاه منحصر به فردی برخوردار باشد. ما می‌توانیم با شناخت استعدادهای خود، زیربنای زندگی‌مان را بدون مقایسه با اطرافیان بسازیم و از آن لذت ببریم. فقط کافی است که خود را بشناسیم.

ایسنا

ارسال شده در 14 آبان 1395 توسط