آیا استرس می تواند خوب باشد؟

good-stress

همه  اخبار در مورد استرس بد نیست. همان طور که هانس سلی، پیشکسوت تحقیقات در زمینه ی استرس می گوید: استرس چاشنی زندگی است. استرس می تواند نیرویی مثبت در زندگی تان باشد. تماشای یک بازی از نزدیک، دوچرخه سواری در یک پارک شگفت انگیز، حل یک مشکل جالب، عاشق شدن (همه ی این ها می تواند پر از استرس باشد) با این وجود این نوع استرس ها به لذت و رضایت زندگی ما می افزایند. ما مقدار بیشتری از چنین استرس هایی را می خواهیم.

اما من از استرس لذت می برم:

من وقتی تحت فشار هستیم حال بهتری دارم. در چنین زمان هایی بیشتر احساس زنده بودن و مهم بودن دارم. جای شگفتی است که تعدادی از مردم ادعا می کنند از استرس لذت می برند. آن ها دوست دارند چالش داشته باشند توانایی هایشان گسترش یافته و تحت آزمایش قرار بگیرد. برای این دسته نوع خوب استرس است که می تواند رضایت بخش و لذت بخش باشد. افراد زیادی که ادعا می کنند از استرس لذت می برند معتاد به کار هستند. آن ها وقتی که کاری برای انجام دادن نداشته باشند دچار استرس می شوند. برای آن ها دراز کشیدن در ساحل، نشستن در پارک و امثال آن استرس آور است.

جالب است که برخی از تحقیقات نشان می دهند که بخشی از اعتیادی که مردم به استرس احساس می کنند می تواند چیزی بیش از یک مسئله ی روان شناسانه باشد. شاید علت این امر آن باشد که مردم می توانند گرفتار ترشح آدرنالین شوند که طی یک واکنش استرس رخ می دهد. افزایش آدرنالین مانند هر اعتیاد دیگری می تواند از نظر بعضی از افراد به صورت چیزی لذت بخش تجربه شود. این امر می تواند آن احساس واقعا زنده بودن را توضیح دهد که برخی از مردم در هنگام استرس شدید تجربه می کنند. اما بیشتر افراد می توانند بدون این افزایش استرس و آدرنالین به خوبی زندگی کنند.

وقتی بسیاری از عدم قطعیت ها و شگفتی های لذت بخش زندگی می تواند منبع چالش و حتی جنجال و لذت باشد. تغییر و فشارهای زندگی مدرن الزاما نوع بد استرس را ایجاد نمی کند. بلکه نحوه ی نگرش ما به استرس های بالقوه در زندگی و نحوه ی کنار آمدن ما با آن ها همه ی تفاوت ها را ایجاد می کند. جالب است بدانید که با کمی کمک و حرکت در مسیر درست یادگیری مدیریت استرس از آنچه فکر می کنید ساده تر است.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

 

ارسال شده در 12 آبان 1395 توسط