تصمیم گیری در بیماران اوتیسمی

 autism1
حتما نام بیماری اوتیسم را بارها شنیده اید، اوتیسم یک اختلال رشد در مغز کودک است . که در سال های اول زندگی رخ می دهد و هنوز علت بروز این بیماری در کودک مشخص نشده است . امروزه تعداد کودکان مبتلا به اوتیسم در حال افزایش است . افراد مبتلا به اوتیسم دارای قدرت تصمیم گیری منطقی تری نسبت به بقیه افراد هستند .  

وقتی  ۵۰ دلار داشته باشیم، ما به احتمال بیشتری این پول را قمار می کنیم اگرما تحمل کنیم تا ۳۰ دلار را از دست بدهیم نسبت به اینکه قصد داشته باشیم ۲۰ دلار را حفظ کنیم.

اگرچه هردو معادله از نظر ریاضی  معادل هستند، فکر از دست دادن پول  پاسخ عاطفی قدرتمندی را برمی انگیزد  و بسیار احتمال دارد که ما با  قمارکردن  برای جلوگیری از دست دادن پول  تلاش کنیم.  این تعصب ذاتی ، برای اولین بار توسط روانشناس دانیل کانمان در ۱۹۸۰ توصیف شد و به عنوان “اثر چارچوب” شناخته شده است.  علی رغم اینکه  این پدیده به خوبی مستند شده است، دانشمندان هنوز در تلاش برای درک این هستند که چگونه  احساسات ما چنین نفوذ قوی بر تصمیم گیری دارند.

من و همکارانم در کینگز کالج لندن بررسی  کرده ایم چگونه درک حس های درونی بدن  مرتبط بااحساسات است و این به نوبه خود چگونه ممکن است  مرتبط با تصمیم گیری ما باشد. نخست ما یک کار قماررا برای اندازه گیری استعداد افراد برای اثر چارچوب به  گروهی از بزرگسالان معمولی دادیم.

سپس از آنها  خواسته شد تا چشمان خود را ببندند و تعداد ضربان قلب خود را اندازه گیری کنند تا مشخص شود آنها چگونه به خوبی حس های داخلی  خود را درنظر می گیرند. هوشیاری  عاطفی آنها  نیز با استفاده از پرسشنامه اندازه گیری شد.  ما کشف کردیم افرادی که به  خوبی می توانند  ضربان قلب خود را  درنظر بگیرند، بیشتر توسط احساسات هدایت می شوند و به خصوص مستعد به اثر چارچوب هستند.

autism-more-logical-decisions-2
اما  افراد با هوشیاری  عاطفی ضعیف و مشکلات نظارت بر ضربان قلب خود چه وضعیتی دارند؟ تحقیقات نشان داده است که این موارد  در افراد مبتلا به اختلال آلکسی تایمیا مختل شده است که به عنوان “کوری عاطفی” شناخته شده است.  چون کوری عاطفی در افراد مبتلا به اوتیسم شایع تر است، ما یک گروه از بزرگسالان مبتلا به این بیماری  را مورد بررسی قرار داده ایم.  تکرار تحقیقات قبلی نشان داد  افراد مبتلا به اوتیسم اثرچارچوب کمتری نشان می دهند.  مشخص شد که افراد مبتلا به اوتیسم قادر به نظارت بر ضربان قلب خود به همان  اندازه  مردم بدون اوتیسم هستند ، اما هیچ ارتباطی بین اینکه آنها  چگونه این کار را بخوبی انجام می دهند ویا  هوشیاری  عاطفی با  مستعد بودن به اثرچارچوب وجود ندارد.

قلبتان را نادیده بگیرید.

این موارد نشان می دهد که افراد مبتلا به اوتیسم  راهکار متفاوتی را برای تصمیم گیری استفاده می کنند.  به جای استفاده از شهود و عواطف مانند مردم بدون اوتیسم، آنها قلب خود را دنبال نمی کنند  و اطلاعات عاطفی  را برای  تصمیم گیری های خود استفاده  نمی کنند.  در عوض، آنها چارچوب متفاوتی دارند. ولی به لحاظ عددی معادل هستند، نسبت به مردم عادی گزینه ها منطقی تر هستند.

به طوری که آنها به اندازه افراد غیر مبتلا به اوتیسم قمار می کنند ، اما با استفاده ازاطلاعات عددی کارمی کنند تا اینکه  تصمیم گیری بر اساس احساس ایجاد شده از اعداد داشته باشند.
این نشان می دهد که “دنبال کردن  قلب خود ” مرتبط با  تصمیم گیری های پیچیده است که  بر اساس کار های اخیر نشان می دهد که درک ضربان قلب مرتبط با  زنده ماندن در بازارهای مالی است.  با این حال، هم چنین نشان می دهد که گوش دادن به قلب شما و ارتباط داشتن  با احساسات خود – که معمولا به عنوان چیزهای مثبت دیده می شود – ممکن است منجر به تصمیم گیری هایی شوند که چندان منطقی نیستند.
یافته های ما  شواهدی را اضافه می کند که  نشان می دهد  افراد مبتلا به اوتیسم نسبت به مردم عادی  متفاوت فکر می کنند. اگر چه این مورد مرتبط با مشکلاتی است که  آنها در موقعیت های اجتماعی  تجربه می کنند،  این راه  متفاوت فکرکردن  گاهی اوقات ممکن است سودمند باشد  در شرایطی که بهتر است  از عقل خود اطاعت کنیم و نه از قلب مان .

مجله علمی ایران

ارسال شده در 13 آبان 1395 توسط