آیا اختلالات عصبی مسئول ناتوانی جنسی هستند؟

Confident male doctor standing with closed eyes over white backg

مسیر اعصاب کنترل کننده اعمال جنسی و همچنین تست های اختصاصی جهت بررسی اختلالات عصبی مسئول ناتوانی جنسی هنوز به طور کامل شناخته نشده اند. شرح حال بیمار جزئی از معاینه عصبی می باشد. برای مثال بیمارانی که بتدریج قدرت نعوظ خود را از دست می دهند احتمالا مبتلا به نوروپاتی در اعصاب اتونومیک هستند که ممکن است به علت دیابت یا مصرف زیاد الکل ایجاد شده باشد. از آزمایش سیستومتری مثانه به همراه تزریق بتانکول جهت بررسی سیستم عصبی خودکار استفاده شده است. اگر آزمایش مثبت باشد نشانه نوروپاتی اعصاب خودکار مثانه است.

اما چون مثانه و سیستم تناسلی از یک مسیر مشترک عصب گیری می کنند پس این روش یک آزمایش غیر مستقیم برای بررسی سیستم عصبی اعمال جنسی نیز می باشد.

آزمایش حساسیت بیش از حد مثانه به بتانکول در صورت قطع اعصاب:

ابتدا آزمایش سیستومتری را انجام داده سپس 20 دقیقه پس از تزریق بتانکول مجددا سیستومتری انجام می شود. وقتی آزمایش را مثبت می خوانند که فشار داخل مثانه بیش از 15 سانتیمتر آب در مقایسه با قبل از تزریق بتانکول بالا برود. در صورت قطع اعصاب خودکار آزمایش مثبت می شود. در صورت سالم بودن اعصاب خودکار فشار داخل مثانه کمتر از 15 سانتیمتر آب بالا می رود. در صورتی که اختلال در عضلات مثانه باشد فشار داخل مثانه قبل و بعد از تزریق تغییری نخواهد کرد.

آزمایش دیگر بررسی رفلکس بولبوکاورنوس می باشد. سالم بودن این رفلکس نشانه بی عیب بودن سیستم عصبی خودکار مسئول نعوظ می باشد. بررسی این رفلکس باید توسط تحریک الکتریکی کلاهک آلت همزمان با ثبت فعالیت عضلات مقعد باشد.

عدم پاسخ به تحریک یا فاصله بیش از 45 میلی ثانیه بین شروع تحریک و پاسخ عضلات مقعد نشانه اختلال اعصاب خودکار سیستم تناسلی می باشد.

آسیب به نخاع و بیماری مولتیپل اسکلروز از بیماریهای عصبی هستند که باعث ناتوانی جنسی می شوند. آزمایش سوم تغییر ریتم ضربان قلب در حین تنفس عمیق است که نشانه رفلکس قلبی غیر طبیعی بوده و از علائم اولیه نوروپاتی اعصاب خودکار می باشد.

آزمایش چهارم جواب مردمک به نور است که اختلال در آن هم نشانه نوروپاتی اعصاب خودکار می باشد. به هر حال تمام آزمایشهای ذکر شده به طور غیر مستقیم عمل می کنند و متاسفانه هنوز آزمایشی که مستقیما سیستم عصبی اعمال جنسی را بررسی کند در دسترس نمی باشد.

این مطلب توسط سایت  فرامطلب تهیه شده است

ارسال شده در 5 آبان 1395 توسط