تهدید بطری های پلاستیکی برای سلامتی

10534717-group-plastic-bottles-of-water-on-blue-background
بطری های پلاستیکی که روزانه در حال استفاده از آن ها هستیم می توانند تهدیدی برای سلامتی ما به شمار بیایند نوشیدنی های درون بطری های پلاستیکی حاوی مقادیر بالایی موادشیمیایی هستند که در اثر فعل و انفعالات ناشی از گرم یا سردشدن تغییر پیدا کرده اند و سمی شده اند از استفاده از این بطری ها یه شدت پرهیز کنید.
کارشناسان پزشکی در جدید ترین پژوهش های خود دریافتند که استفاده  از بطری های پلاستیکی به دلیل  مواد شیمیایی خاصی که در ان وجود دارد باعث ابتلای افراد به بیماری هایی چون دیابت, انواع سرطان می شود و در کودکان علاوه بر بیماری سبب پرخاشگری  یا همان بیش فعالی و کاهش سطح هوش آن ها می شود.و توصیه می شود افراد بیش از یک بار از بطری های پلاستیکی استفاده نکنند زیرا در آنها از پلی کربنات وفتالات استفاده شده است که در اثر حرارت و تماس با مایعات مواد سمی از خود آزاد می کنند و می توانند باعث ابتلا به بیماری های مرگبار شوند.
 کارشناسان در جدیدترین پژوهش های خود دریافتند استفاده از بطری های پلاستیکی باعث ابتلای افراد به بیماری هایی چون دیابت، انواع سرطان و اوتیسم در کودکان تازه به دنیا آمده می شود.
بر اساس تحقیقات در بطری های پلاستیکی مواد شیمیایی خاصی وجود دارد که باعث اختلال در عملکرد و ترشح هورمون های بدن می شود و علاوه بر بیماری های فوق می تواند در کودکان سبب پرخاشگری و ابتلا به بیماری ADHD یا همان بیش فعالی و نیز کاهش سطح هوش شود.
از دیگر خطرات استفاده از این محصولات، می توان بروز چاقی، افسردگی، ناباروری در مردان و نیز بروز توده‌های غیر سرطانی در بافت رحم زنان را نام برد.
بر اساس این مطالعه که در مجله “لانست پزشکی” به چاپ رسیده است، مواد تشکیل دهنده ظروف و بطری های پلاستیکی می توانند باعث اختلال در عملکرد طبیعی غدد درون ریز شده و تبدیل به تهدیدی جدی برای سلامت بدن شوند.
کارشناسان ذرات پلاستیک و مواد شیمیایی سمی موجود در آنها را در نمونه خون بیش از پنج هزار داوطلب شناسایی کرده اند که به طور مداوم از پلاستیک در زندگی روزانه خود استفاده می کردند.
کارشناسان بویژه هشدار می دهند افراد از بطری های آب پلاستیکی بیش از یکبار استفاده نکنند زیرا در آنها از پلی کربنات وفتالات استفاده شده است که در اثر حرارت و تماس با مایعات مواد سمی از خود آزاد می کنند و می توانند باعث ابتلا به بیماری های مرگبار شوند.
باشگاه خبرنگاران

ارسال شده در 5 آبان 1395 توسط